Günün Tarihi:23 Ocak 2019

 

 

2. Çocuk Esirgeme İşhanı’nı iyi ki yaptırmışız15 Şubat 2016 , Pazartesi


Abdullah Çelik

 Şehrin göbeğinde çirkinliği, pisliği, çöpleri göze batıyordu bugünkü 2. İşhan’ın olduğu yerde. ÇEK Adapazarı Şube Kurucusu, çok başarılı iş adamı Adapazarı önce Belediye Meclis Üyesi, ardından Belediye Meclis üyelerinin aralarında aldıkları kararla Adapazarı Belediye Başkanı seçilen Enezli İzzet Şükrü Enez, Adapazarı Ç.E.K.’i kurmuş. Yıllarca çok iyi hizmetler vermişlerdir. Atatürk karşıtı Kenan Evren, Ç.E.K., T.D.K., T.T.K. gibi Atatürk’ün kurduğu kurumlar kapatılıncaya kadar başkan olarak çok iyi insanlardan oluşan yönetim kurulu üyeleri ben dahil oy birliği ile 4 katlı 90 odalı 2. İşhanı yapma kararı aldık sevinerek.
1969’da temelini attık. 1971’de 90 odayı ihaleye çıkardık. Anlayış havası içinde, uyum içinde çalıştık. Doğrusunu söyleyeyim binayı kiracıların bağışları ile tamamladık. İhalede kiracı olanlardan ard arda bağışlar aldık. En büyük bağışı Bulvar Eczanesi olan Ziya Atasoy ile çiçekçi Kadir Bahçeli, kuyumcu Halim Gürses yapmışlardır.
Kontratları ben yapıyordum. Paraları ben alıyor, bankaya yatırıyordum. Çok iyi insanlardı. Çok bağış yapıyorlardı makbuzla.
Yönetim kurulu üyelerinin ricası üzerine az bir ücretle bina sorumlusu edildim.
Hem bina sorumlusuydum, hem sahibi Selami Savaş’ın İstanbul’a çocuk okutma nedeni ile sorumlu yazı işleri müdürü olarak dört yıl Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ni idare ettim. Sürekli Basın Şeref Kartı’nı böylece aldım.
Yeni kiracılar pek iş yapamıyorlardı. 3 ay vermeyenlerin icraya verilmesi kararı alındı. Hiç birini icraya vermedim. ‘Kimsenin parası kimsede kalmaz’ değimine inanarak emekli param vardı. Veriyordum kimseyi icraya vermedim. Kimsede alacağım kalmadı. Çok iyi insanlardı. Çoğu Malatyalı idiler. Çoğu rahmetli oldular. Hep Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun diyorum.
İyi ki yaptırmışız bu işhanını. Yıllardır büyük bir gereksinimi gideriyor. İşyeri bulma güçlüğünü ortadan kaldırdı. 90 numaralı odanın büyük bir bölümü boş. Büyükşehir bir bölümünü, Kızılay diğer bölümü istiyor.
Diğer bir bölümde de Sağlık Ocağı açılması isteniyor. Akla en uygun yerleştirme dördüncü katta Kızılay’a verilmeli. Zemin üstü ikinci, üçüncü kat deniyor. 48-67 numaralar da sağlık ocağına verilmelidir. Hastalar üst katlara çıkamazlar. Kızılay’da Afa’dan gelecekler sağlam sağlıklıdırlar. Çıkış-inişte güçlük çekmezler.
Kiracılar arasında yer değişikliği olabilir. İyi niyetli, anlayışlı işhanı yönetim kurulu üyeleri ile diğer yetkililer bir araya gelmeliler. Tek tek odaları, boşları belirlemelidir. Sorunu kolayca çözerler. Yeter ki iyi niyet olsun.
Zemin katta bir 13 numara boş. Zemin katta 41 ve 44 numaralar boş. Zemin üstü ikinci kat Sosyal Politikalar Dairesi’nin çıktığı katta çok boş oda var. Sağlık ocağı olur. Artan odalar olabilir. İyi niyetle gereği yapılır.
Evet iyi ki yaptırmışız işhanını elimde belgeler var. En çok bağış para toplayan makbuzu kesip parayı alıp bankaya yatıran bendim. Herkesçe bilinir, herkese ne kadar iyi davrandığım ve herkesin benden memnun olduğu bilinir.
Benim de kaldığım 41 numaralı oda var. Ayda 346 TL ödüyorum. Düzenlemede, yerleşmede yerim gerekirse değişebilir. İtirazım olmaz. Sorun bir an önce çözülmelidir.


 

Bu yazı toplam 3280 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 2 Nisan 2018 , Pazartesi

Ahmet Camnalbur

Selam. Ben 1947 doğumlu, İstanbul da yaşayan bir Adapazarlıyım. 1965-66 tarihinden mezun olduğum Ticaret Lisesinin ve Bulvardaki Çek 2 işhanının tarihini araştırmaktayım.Kuruluş tarihi ve Çek binasında verilen eğitimleri ve tarihi kronolojiyi rica edebilirmiyim. Saygılar

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın