Günün Tarihi:23 Ocak 2019

 

 

Rahmetli İsmet Paşa25 Eylül 2017 , Pazartesi


Abdullah Çelik

İdamlar olmasın diyordu. Yassıada buluşmalarını profesör doktor Nihat Erim’in verdirdiği Ulus Gazetesi, 65 numaralı Adapazarı Muhabir’i kartımla yassı ada duruşmalarını izlemem istendi. Numaralı yerimde oturuyordum. Vapurda ve salonda. ( Vapur B.202- Salon B.140) Hem çok ünlü basın mensubu hem de ünlü siyasilerle selamlaşa selamlaşa.

Bazen tanıdıklarla göz göze geliyor, hafif buluşuyorduk. Bir gün suç saydılar içeri aldılar. Akyazı 1 görevli üstteğmen kurtardı.

Hiç kimse idam olsun istemiyordu. Her Allah’ın kulu idamların aleyhindeydi. Açık açık söyleniyordu. Ama… aması var. Ulus gazetesi muhabiriyim. Ulus CHP’nin gazetesi. İsmet Paşa ile kolayca görüşebiliyorum. Üstelik ben köy enstitüsü mezunu öğretmendim. İsmet Paşa enstitülerinin kurucularından Nihat Erim rahmetli daha önce, 1932’de genel başkanlık odasına götürmüş. ‘’ Üstün başarılı’’ olan raporunu göstermiş Paşa okumuş benim Karasu öğretmeni iken yaptırdığım yol ile ilgi ‘’üstün başarılıdır. ‘’ görmüştür.  

Siz yolda mı yaptırıyorsunuz? Sorusunu sormuşlardı da. Gerektiğinde yaptırıyoruz demiştim. Yani İsmet Paşa beni çok iyi tanıyor. Ama adımı söylemezdi. Hep ‘’ Nihat’ın hemşehrisi ’’ derdi. Rahmetli Demirel’de ‘’Hoca’’ derdi. 4 şapka göndermişlerdi. Biri bende üçü torunlarımda. Esasa gelelim İsmet Paşa idamları önlemek için 3 gün önce Menderes’in eşi benim hanımla Orgeneral Cemal Gürsel’e gitmişler. Gürsel;

Bende idamlar istemiyorum. İdamlar olmasın diyorum ama genç subaylar idamda idam diyorlar. Beni de dinlemiyorlar demişti. Benim hanıma bir gazeteci soruyor;

İsmet Paşa samimi idi diye? Rahmetli benim hanım ‘’ Benim gözümden yaş gelmedi, benim gözümden yaş geldi gördüm’’ cevabını vermiş, bu sözle bir gün sonra gazetelerde aynen çıktı. Rahmetli bu gerçeği çok kez çok yerlerde tekrarlardı. İsmet Paşa, Chp astırdı diyenler yalan söylüyorlar. İftira ediyorlar. Günaha giriyorlar. İsmet Paşa daha sonra da idamlar aleyhinde sözler etmiştir. Çok iyi biliyorum, İsmet Paşa, Chp ileri gelenleri Erim, Günaltay ve pek çok Chpliler, diğer partililer idamların Aleyhindeydiler. İdamlar olmalı diyen hiç yoktu. O genç subaydan başka. İsmet İnönü’yü, Atatürk’ü çok iyi öğrenmek gerek.

 

 

Emekli öğretmen Mehmet Umurbey vefat etti

1943- Kars/Susuz doğumlu Kazım Karabekir Öğretmen Okulu mezunu Mehmet Umurbey uzun yıllar Hendek’te öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu ve Hendek’e yerleşti. 74 yaşında Rahmetli olan Mehmet Umurbey’e Allahtan rahmet diler, eşine, çocuklarına ve sevenlerine sabırlar dilerim. Rahmetli her hali ile mükemmel insandı. Unutulacak insan değildi. Ölümü büyük üzüntü yaşattı.  Hendek eğiticilerine sabırlar diliyorum.

Bu yazı toplam 4863 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 2 Ekim 2017 , Pazartesi

Erol

Sayın Abdullah Çelik, Yazınızı son paragrafında rahmetli babam Mehmet UMURBEK ile ilgili açıklamalarınız ve güzel ifadeleriniz için ailemizin tüm fertleri olarak sizlere çok teşekkür ediyoruz. Sağ olunuz. Erol UMURBEK

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın