“Ranta, talana ve yoksulluğa karşı halkçı belediyecilik”

TİP’li belediye başkan adayları gazetemizi ziyaret etti.

Günay Yazıcıoğlu
Günay Yazıcıoğlu Tüm Haberleri
 “Ranta, talana ve yoksulluğa karşı halkçı belediyecilik”
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dilek Kaçar, Adapazarı Belediye Başkan adayı Elif Parla Kurtay, Serdivan Belediye Başkan adayı Elif Ayşe Öncel, gazetemizi ziyaret ederek, seçim çalışmaları hakkında bilgi verip, projelerini paylaştılar.

Temel sorunlara yaklaşımı:

TİP’in temel sorunlara yaklaşımı ve ilkelerini; Bütünlük ve Planlı Yaklaşım, Katılımcı yaklaşım, Eşitlik İlkesi ve Siyasal ve Sosyal Hakların Vazgeçilmezliği İlkesi olarak sıralayan Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dilek Kaçar; “Sorunlar birbirinden ayrık değildir. Bu yüzden partimiz planlamayı kilit konumda değerlendirerek bütünlüklü olarak ele almaktadır. Örneğin; okullara ulaşım, kentsel planlama ve istihdamda da değişiklik istemektedir. Bu bakımdan bütünlüklü ve planlı yaklaşımların çözümü için temel alınmaktadır. TİP Bilim Kurulu ve Bilişim Bürolarımız, belediyelerimizin bütünlüklü ve planlı politikalar geliştirmeleri ve hayata geçirmeleri için gereken altyapı desteğini hazırlamış durumdadır” dedi.

Mahalle meclisleri:

Kaçar, öncelikli plan ve politikaları ise; “ 2000’li yıllarda yerel yönetimler, siyasal İslamcı cemaatlerin, hayırseverlik gibi yaklaşımlarla sosyal hakların gerilemesine hizmet etmiştir. Özetle belediyeler, neoliberal kapitalist düzenin temel direği haline gelen kentleri piyasacı doğrultuda, otoriter ve İslamcı biçimde yürütmektedir. Bu belediyecilik anlayışının kökten değişmesi gerektiğini söylüyoruz. TİP’ in yerel seçimlerde iki temel önceliği olacaktır. Barınma, ulaşım, beslenme gibi temel ihtiyaçların halk için ulaşılabilir olması, Kentlerdeki halkın söz sahibi olması. Yurttaşlığı 5 senede bir oy kullanılması ile sınırlandırılmasına karşıyız. Yerelde halkın her aşamada söz sahibi olmasının önünü açacağız. Mahalle meclisleri oluşturarak bu meclislerle birlikte karar alacağız. Halkın tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması, ya tamamen ücretsiz ya da cüzi düzeyde olacak. Temel ihtiyaçları, kadınların ev içi yeniden üretimi ve bakıma ilişkin yüklerini toplumsallaştırmaya hizmet edecek her mahallede “imece” ortak yaşam merkezleri oluşturulacak” dedi.

Sağlık temel hak:

Sosyalist yaklaşımla konut krizini acilen çözeceklerini de ileri süren Kaçar; “Doğa katliamlarına, yağmaya, hayvanlara kötü davranılmasına karşıyız. Kent merkezlerini, meydanlarını buluşma ve sosyalleşme alanı olarak yeniden tasarlayacağız. Sağlık, herkes için temel haktır. Yaşamın her alanını halk sağlığını gözeterek kuracağız. Sağlık eğitimleri düzenleyecek, madde bağımlılığı ile ilgili gerekli adımları atacağız. İmece yaşam merkezleri, herkesin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayacak, en az bir öğün olmak üzere okullarda sağlıklı öğün vereceğiz. Betonların arasına sıkışmış kentler değil, parkların içerisinde kentler kuracağız. Barınma sorununu yenilikçi sosyal konut modelleriyle çözeceğiz.

Kadın merkezli düzenleme:

TİP olarak kadınların toplumun her alanında olduğu gibi siyasette de geniş katılımlı rol alması gerektiğine inandıklarını söyleyen kaçar; “Bu yüzden Sakarya’da Büyükşehir ve iki merkez belediyemiz de kadın adaylarımızla yola çıktık. Belediyede kadın kotasını %30’a çıkaracağız. Tam gün hizmet veren kreşler planlayacağız. Regl ve doğum iznini her belediye kabul edecek. Mahalli düzeyde meslek eğitimleri, bilgi ve beceri geliştirme kursları açacağız. Kadın kooperatiflerinin kurulmasını destekleyeceğiz. Evde üretenler için yeni satış kanalları açacağız. Kadına yönelik şiddet, taciz, zorla veya erken evlilik vb. konularında bilgilendirme eğitimleri vereceğiz. Kadınlar cinsel sağlık konusunda bilgilendirilecek. Kadın dayanışma merkezleri, kadın ve çocuk sığınma evler, temel psikolojik destekleri sağlayacağız” dedi.

https://tip.org.tr/tip-yerel-secim-bildirgesi/

20 Mar 2024 - 14:40 - Siyaset

Mahreç  Günay Yazıcıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.