Farkındalıklı nefes nedir?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum

Biliyormusunuz bizler ,yani bir çoğumuz

Akciğer kapasitemizin %20 %30 unu kullanıyoruz

Etkili ve farkındalıklı nefes almak fiziksel ,zihinsel ve Ruhsal Sıhatimizi yaratmak için en önemli araçtır

Nefes ,otomatik fonksiyonlarımızın ,kalıpların ve alışkanlıkların saklandığı ve erişebileceği yer olan BİLİNÇALTI zihnimize giriş kapısıdır

Nefes beden ve zihin arasındaki köprüdür. En etkili ve dönüşüm tekniği doğal NEFESİMİZİ fark etmektir.

Bugün bilim adamları günde sadece 15 dakika farkındalıklı nefes alarak günlük tüm enerji ihtiyacının karşılanacağını keşfetmişlerdir.

Bütün organlarımız nefesimiz sayesinde vücudumuza aldığımız oksijenle çalışır. Üzerinde çok fazla düşünmediğimiz bu hazinemiz olmadan en fazla 3 dakika hayatta var olabiliriz. 40 gün yemek yemeden 3 gün susuz yaşarken nefessiz 3. Dakika da yaşam son bulur. Nefes = Yaşam

Beynimizin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır.

Yeterli oksijeni almadığımızda zihinsel bulanıklık olumsuz düşünce depresyon ve peşinden işitme ve görme bozuklukları başlar.

Nefes(farkındalıkla diyafram nefesi almak

Fiziksel olarak tıkalı blokajlı bölgeleri açar, sağlıklı mükemmel denge ile bağışıklık güçlenir.

Duygusal zihinsel olarak ise bilinçaltını temizler, stresi azaltır, öfke, korku ve endişe, bastırılan duyguları temizler.

Ruhsal olarak ise bilinci yükseltir, birlik farkındalığı kazandırır, sprituel yeteneklerin hatırlanmasını fark edilmesini ve gelişmesini sağlar.

Nefes;Soluktur, Hayattır,Sağlıktır,Ferahlıktır,Rahatlıktır,Şifadır

,Arınmadır,Mucizelere açılan kapıdır,İlahi olana bağlanan kanaldır,Ve Ruhun beden ile dansıdır.

Nefes,Bizi yaşama bağlar,Doğa ile bütün olduğumuzu hissettirir.

Doğru Nefes, diyafram kasının tüm kapasite ile çalışması ve bedenin ihtiyacı olan yeterli oksijeni aldırarak, yaşam enerjisine dönüştürmesini sağlayan doğal süreçtir.

Doğru nefes alma ise sessiz ve burundan alınıp, burundan verilen, diyafram kullanılarak ciğerlerin tamamının kullanıldığı, nefes sayısının bir dakika içinde en aza indirildiği ve mutlaka nefes alma ve verme zamanları arasına boşluklar oluşturulduğu bir durumdur.

Nefes yani solunum vücuttaki karbondioksit dışarı atıp, oksijeni almaktır. Vücudumuzda oksijeni taşıyan element demir elementidir. (FE) Demir elementi kanda dolaşır, etraftaki tüm kirli karbondioksitleri toplar, ve akciğerde nefes aldığımızda gelen oksijen demir atomu ile karbondioksit yer değiştirir. Ve kanda dolaşan demir oksijeni alır ve organlara gerekli hücrelere götürür, besler.

Doğru nefesin faydaları arasında ilk sırada nefesi daha verimli kullanma sayılıyor. Alınan nefesin bedende aldığı yol solunum süresince fark ediliyor. Bu farkındalık odaklanmaya yardımcı olurken, düzenli nefes egzersizleri beden sisteminin rahatlamasına, gevşemesine, güçlenmesine destek veriyor

Nefes bizim için araçtır Nefes odaklanmayı arttırır,sakinleştirir

Rahat nefes vermek kalbi sağlıklı çalışmasını sağlar Burundan nefes almak filtre görevi görür

Hızlı ve yalnış alınan nefesler panik atak,ve anksiyeteyi tetikler

Doğru nefes (diyafram nefesi)yaşlanmayı geciktirir,mutluluk hormonu salınımını sağlar diyafram solunumu sağlıklı bir nefes için temel oluşturur

Akciğerlerimizin genişlemesi ve kasılması sonucunda nefes alıp veririz

Diyafram kasımızın hareketi ile akciğerlerimiz genişler ve büzülür

Peki diyafram nefesi alamazsak ne olur ???

Duygularımızı yönetemeyiz

Sürekli agresif oluruz

Peki doğru nefes yani (diyafram nefesi )alırsak ne olur

Daha enerjik oluruz ,daha sakin oluruz

Öfke kontrolü sağlayabiliriz

Nefes Teknikleri ile konsantrasyon, dikkat, motivasyon, odaklanma, gevşeme, rahatlama, bırakma, izin verme gibi beden ruh ve zihin rahatlatma alanları oluşturabilirsiniz. Yaşadığınız olaylar ya da kişiler karşısında kendinizi kontrol edebilir, stresinizi yönetebilirsiniz. Diyafram kullanımı ile nefes almayı öğrenebilir, düzgün konuşma gerçekleştirilebilir, uzun ve sağlıklı bir yaşama geçebilirsiniz. Nefes teknikleri ile bilinçaltınızı boşaltmayı ve zihni kontrol etmeyi öğrenerek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Duygu ve düşüncelerimiz fizik bedenimize etki eder. Korku, endişe, kaygı, öfke, suçluluk duygularımızı kontrol altına alamadığımızda enerji sistemimizde bir çok arızaya yol açabilir. Nefes uygulamaları kendimizi daha iyi tanımaya, bilmeye, kendimizi bildikçe diğerlerini tanımaya, anlamaya, tüm potansiyelimizi açığa çıkartmaya yardımcı olur.

Doğru ve kontrollü nefes alıp vermenin birçok faydası vardır. Uykusuzluğu düzene koyar, kalp ritmini düzenler, kan dolaşımı hızlanır, kan basıncı düşer, sindirim sistemi düzenli çalışır, anksiyete panik atak sebebinden kullanılan bağımlı olunan ilaçlara son verdirir.

Nefes aldığımızda kaburga kemikleri dışarı ve yukarı doğru hareket ederler. Akciğerin altında bulunan diyafram kası aşağı doğru yassılaşır. Ciğerler nefes borusundaki havayı soluğu aşağı doğru çeker. Nefesi verdiğimiz zaman kaburga kemikleri içeri doğru çekilir ve kaburganın altında bulunan diyafram kası yukarı doğru hareket eder. Göğüs kafesinin solunum sisteminde çok önemli işlevi vardır. Göğüs kafesi iç organlarımızı, kalp ve akciğeri koruma görevi vardır. Bu kafes esnek ise nefes alış verişimiz geçişi ve çıkışı kolaylıkla olacaktır. Nefes alırken göğüs kafesimiz genişler.

Doğru nefes dediğimiz uygulama yaşamımız içinde bozulan diyafram kullanma yeteneğini yeniden ele almasını hatırlamadır.

Sağlıklı alınan nefes ağır tempolu kontrollüdür. Kontrolsüz ve sinirli alınan nefes hızlıdır. Endişeli ve huzursuz alınan nefes ise yavaşlama ve hızlanma düzensizliğinde olur, hırslı nefes alan kişilerde ise nefes sert ve kısadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Mikdan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.