KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ

Başlıkta adı geçtiği şekliyle kat karşılığı inşaat sözleşmesi ya da arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi yediden yetmişe herkesin duyduğu bir sözleşme çeşidi. Peki nedir bu kat karşılığı arsa verme sözleşmesi, bu sözleşme neden yapılır, geçerlilik şartları nelerdir?

***

Geçerlilik şartlarını anlatmadan önce bu sözleşmenin tanımından ve faydalarından bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin bir başka deyişle arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tarafları müteahhit ve arsa sahibidir. Bu sözleşme ile müteahhit bina yapma, inşaat yapma borcu altına girer. Arsa sahibi de aralarındaki anlaşma uyarınca müteahhite arsa paylarını devretme borcu altına girmektedir. Müteahhit yüklenici olarak da adlandırılmaktadır. Arsa sahibi de uygulamada iş sahibi olarak adlandırılır.

***

Sözleşmeye göre ya başlangıçta bir bölüm arsa tapusunun inşaat şirketine devri yapılır veya inşaatın belli aşamalarında müteahhide kat irtifaklı tapu ile daire verilmesi mümkün olabilir. Müteahhit hak ettiği daireleri satarak, inşaata devam edebileceğinden, bu yöndeki gecikme onun işi zamanında bitirmesine engel olabileceği gibi, müteahhide iş sonunda verilmesi gereken bağımsız bölüm tapularının başlangıçta verilmesi de arsa sahibi yönünden riskli bir işlem olacaktır. İdeal olan inşaatın gerçekleşme oranına göre belirli aşamalarda tapu verilmesidir. Başlangıçta tapular verilirse müteahhidin bunları sattıktan sonra işi yarım bırakıp gitmesi durumunda hem arsa sahipleri hem de daire alanlar zor durumda kalmaktadırlar. Bu durum özellikle ekonomik kriz dönemlerinde sıkça görülmektedir. İnşaat maliyetleri ve yapılacak bağımsız bölümlerin tahmini değerleri belirlenerek inşaatın belli aşamalarında bir veya birkaç bağımsız bölümün tapusunun verileceği kararlaştırılabilir.

***

Ticari hayatta bazen yukarıda anlatıldığı gibi değil de temelden satış sözleşmesi adı altındamüteahhit tarafından arsa sahibinden daha tapular devralınmadan satış yapılmaktadır. Bir başka deyişle müteahhit arsa sahibinden henüz devralmadığı arsa paylarını resmi olmayan bir sözleşme ile müşterilerine satmaktadır. Aslında temelden ev satış sözleşmesi denilen bu sözleşmeler hukuk önünde geçersizdir. Zira hukuken geçerli bir şekilde taşınmaz niteliğindeki arsanızı yahut dairenizi satabilmeniz için satış sözleşmesinin resmi şekilde yapılmış olması zorunludur. Ancak Yargıtay bazı kararlarında bu sözleşmeyi taşınmaz satış sözleşmesi değil de alacağın temliki sözleşmesi olarak kabul etmekte ve sözleşmeyi hemen geçersiz saymamaktadır.

***

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde olması zorunlu olmayan ancak olmadığında birçok uyuşmazlık çıkmasına neden olan bazı konulardan bahsedilebilir. Bunlar inşaatın vaadedilenden geç teslim edilmesi durumunda müşterilere kira teminatı verilmesi, aynı şekilde geç teslim edilme durumunda arsa sahibi lehine cezai şart düzenlenmesi, iskan ve imar masraflarının kim tarafından nasıl ödeneceği, yönetim planı düzenlemeleri gibi konulardır. Bahsi geçen konular hakkında kat karşılığı inşaat sözleşmesinde hüküm bulunmaması halinde başınızçok ağrıyabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Sinan Dural - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.