2024 ve Küçük işletmeler!…

Bu yıl üretim her zamankinden daha önemli olacak. Ekonomik büyüme ve kalkınma genel büyüme ile başarılacaktır…

Bu nedenle de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler dediğimiz KOBİ’lere değinmek istiyorum bugün…

Ay sonunda KOBİ’lerle ilgili veriler açıklandı. 2022 KOBİ Girişim İstatistikleri çok önemli göstergeler içeriyor. 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı 250 milyon Türk Lirasını aşmayan girişimler Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) olarak tanımlanıyor. Verilere baktığımızda, KOBİ'ler 2022 yılında toplam girişim sayısının yüzde 99,7'sini oluşturmuş. Büyük bir oran bu. Ülkemizde ekonomi KOBİ’ler üzerinde dönüyor diyebiliriz…

* İstihdamın yüzde 70,6'sını,

* personel maliyetinin yüzde 47,5'ini,

* cironun yüzde 42,5'ini,

* üretim değerinin yüzde 36,3'ünü

* katma değerin de yüzde 36,4'ünü oluşturmuşlar.

Küçümsenmemesi gereken oranlar bunlar… KOBİ'lerin; yüzde 36,1'i toptan ve perakende ticaret sektöründe. İmalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin oranı ise yüzde 12,2. Oransal olarak en az faaliyet gösterdikleri alan imalat sektörü. Fakat bu oransal küçüklüğe karşılık büyük işletmelerle kıyaslandığında KOBİ’ler 2022 yılında yüzde 31,5 orta düşük teknoloji üretim gerçekleştirmişken, büyük işletmelerde bu oran yüzde 29,1 olarak gerçekleşmiş. Orta Yüksek Teknoloji üretimdeki payları ise büyük işletmelerin hemen hemen yarısı. Yüksek teknoloji üretimindeki payları da yüzde 0,7. Teknoloji kullanımında ise sınırlı da olsa bir iyileşme göze çarpıyor ama en temel sorunlardan biri bu…

KOBİ’lerin Büyük İşletmelerle arasındaki farkı kapatmak gerekiyor. Bunun için yapılması gereken sıkı bir planlama, doğru ihtiyaç tespiti, bu yönde verilecek teknik destek ve Orta Yüksek Teknoloji üretim için gerekli personel tedariki konusunda finansal yapı güçlendirmesi.

2022 yılında KOBİ’ler toplam ihracatın yüzde 31,6’sını gerçekleştirmişler. Fakat toplam ihracattaki payı 2013’ten bu yana kademeli olarak azalmış. Mesela; 2013 yılında KOBİ’lerin toplam ihracattaki payı yüzde 59,2 iken şimdi yüzde 31,6. Benzer gerileme toplam ciro payında da var. KOBİ’lerin toplam cirodaki payı 2013’te yüzde 63,8 iken 2022 yılında yüzde 42,5’e gerilemiş.KOBİ’lerin ağırlıklı pazarı Avrupa. Afrika’da ise Amerika’ya göre daha başarılılar. ABD gibi katma değeri çok yüksek olan bir pazarda çok daha fazla yer almaları gerekiyor. KOBİ’lerin ihracatının yüzde 91,7’sini imalat sanayi ürünleri oluşturuyor. Hizmet ihracatındaki payı artırsalar belki de daha çok katma değer yaratabilecekler. Burada da bir dönüşüm şart gibi duruyor. Verilere bakınca KOBİ’lerde arzu edilen dönüşümün sadece ucuz finansman sağlayarak olmayacağı ve olmadığı da gözüküyor.

KOBİ’lerin dönüşümü açısından çok daha etkin bir yapının kurulması, ihracat pazarlarının katma değerli pazarlara yönlendirilmesi, hizmet ihracatı konusunda KOBİ’lerin teşvik edilmesi, özellikle yazılım ve oyun sektörü gibi alanlarda uzmanlar eşliğinde KOBİ’lerin ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi, doğru yönlendirilmeleri şart. 2022 yılında Ekonomik faaliyete göre yıllık ortalama brüt kazancın en iyi olduğu sektörler; finans ve sigorta faaliyetleri ile bilgi-iletişim sektörleri olmuş. Zaten büyümenin en iyi hissedildiği sektörler bu iki sektördü. Fakat bu iki sektörü temel alarak baktığımızda mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler ile konaklama-yiyecek içecek sektörleri yıllık ortalama brüt kazançları çok altlarda kalmış. Sektörler arası farklar çok yüksek.

Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere 2024 yılında daha fazla ilgi gösterilmesi gerekiyor. Herbirinin ekonomiye kattığı değeri ufak da olsa arttırabilmenin çok büyük bir sinerji yaratacağına inanıyorum. 2024 yılının sizlere, ailelerinize ve ülkemize; tüm insanlığa huzur, mutluluk ve bereket getirmesini dilerim.

İyi haftalar, iyi seneler…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Kaba - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Karasu'da Belediye Başkanı Kim Olsun?
Tüm anketler