“Şehrin Öncelikli Sorunları Çalıştayı”

Sakarya Ticaret Sanayi Odası geçtiğimiz gün “Şehrin öncelikli sorunları Çalıştayı” adı altında düzenlendiği toplantıda, Şehrimizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı Çalıştayda İlimizin öncelikli sorunları konuşuldu, belirlendi.

Çalıştay sonucunda elde edilen verilerin seçime katılacak siyasi partilerin Büyükşehir Belediye Başkan adaylarıyla paylaşılarak takibinin yapılacağı belirtildi.

İlimiz adına ümit verici bir gelişme olarak gördüğüm bu çalıştayların devamının geleceğini ve kapsamının genişletilerek yöneticilerimiz için yol gösterici olacağını umuyorum.

Öncelikle depremin olumsuz etkilerini azaltacak önlemler, ilimizde sağlık alanındaki sıkıntılar ve tarım alanlarımızın hızla yok oluşunu önleyecek tedbirler, sanayi kuruluşlarının çevreye verdiği zararlar bu çalıştaylarda mutlaka geniş olarak ele alınmalıdır. Sivil Toplum Kuruluşlarının bu konulardaki fikirleri ve çalışmaları yöneticilerimiz tarafından mutlaka değerlendirilmeli, sorunların çözümü noktasında STK’ların gönüllü katkıları göz önünde bulundurulmalıdır…

Geç kalmış değiliz
Yeşil alanları korumalıyız…

Hiçbirimiz betonlaşmayı tasvip etmediğimize göre neden şehirleri adeta betondan bloklara çevirip yaşanılmaz hale getiriyoruz?

Ciğerleri olmayan şehirler nasıl yaşayabilir ki?

Bu açıdan betonlaşma ile park eden araçlarla metal şehirler görünümü insan doğasının kabul edebileceği manzara değil. Olan olmuş artık demek işin kolayına kaçmak olur. Dönüşü olmayan bir yolda değiliz. Hiçbir şey için geç kalınmış değil.

Yeter ki isteyelim. Şehir merkezinde bundan sonrası için plansız yapılaşmaya izin verilmemesi gerekiyor.

En azından eldeki yeşil alanları korumamız lazım.

Ya da eski binaların yıkılıp yerlerine yeni binalar yapılırken yeşil alan payları arttırılmalı nefes alan şehir oluşturulmalı...

Tarım alanlarımız, yeşil alanlarımız nüfus artışıyla hızla küçülüyor. Doğal hayatın en güzel yönü olan yeşil alanlar katledilirken belki de geleceğimizden çok şey kaybettiğimizin, sağlığımızdan olacağımızın farkında bile değiliz. Her şey rant demek değil hayatta. Çarpık yapılaşma o kadar had safhaya gelmiş ki… Çarpıcı örnekleri görmek istiyorsanız özellikle asrın felaketi 99 depreminden sonra imara açılan yeni yerleşim yerlerinde ki binalara bakınız.

Geçmişte bu hata yapılmış ama bunun diyetini bu nesil ödüyor ve ödemeye devam edecek.

Şehir merkezinde yaşayanlar için akşamleyin bir saatliğine bile olsa çocuğunu alıp nefes alabileceği şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceği bir yere götürme imkânı her zaman olmuyor. Şimdi belki pek önemli görünmeyecektir bu konu ama 15- 20 yıl sonra yeşile olan ihtiyacımız ve hasretimiz daha çok artacak. İlimizin artan nüfusu ile geriye dönülemeyecek hatalar yapmamak lazım.

Belki bugünü kurtarırız ama yarının hesabını veremeyiz. Çünkü doğa kendisinden alınanı kat kat geri alacaktır. Beton, asfalt ve beton yığını içerisine hapsolmuş ve ruh sağlığı gitgide bozulan nesillere bunun hesabını veremeyeceğiz.

Önce kaybolan sağlığımız, daha sonra kaybolan sağlığımız için kaybedeceğimiz servetimiz. Servetimizi kaybolacak sağlığımız için harcayacağımıza başta sağlığımızı kaybetmeden akla uygun davranmak daha akıl karı değil mi?

Gelecek nesillerimiz için şimdiden önlem almalıyız. Doğru kentleşme ve yeşil şehirler oluşturmak imkânsız değil. Kentlerimizin yaşanır kalabilmesi için kent içi yeşillikler bir zorunluluktur. Bunu şimdiden kavrayıp ona göre şehir planlaması yapmak yerel siyasetçilerin boynunun borcudur.

Hazır yerel seçimler gelmişken hatırlatmak istedim. Yarınlarda adınızın iyi anılmasını, şehrinizin sizi hayırla yad etmesini istiyorsanız birinci sıradaki projeniz nefes alan şehrin oluşmasını sağlamak olmalıdır. Sakarya için geç değil, hala önlem alma imkânı varken herkes üstüne düşeni yapmalı…

***

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde Siyasi Partiler belediye başkan adaylarını açıkladılar. Belediye Meclis aday listeleri de 20 Şubat’a kadar seçim kuruluna teslim edilecek.

Umudum, partilerin listeleri oluştururken kişisel ilişkilerden ziyade şehrine faydalı olacak vizyon sahibi isimleri listelere almasıdır.

Bekleyip göreceğiz….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nuri Bahadır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.