Sakarya’nın iki temel sorunu

Tam anlamıyla yerel seçim havasına girdik. Adaylar belirlendi. Yoğun propaganda dönemi başladı. Adaylar kendilerini, projelerini anlatmaya, tanıtmaya başladı. İyi ki seçim var, iyi ki demokrasi var. Demokrasilerde, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Millet 31 Mart’ta sandığa gidecek, belediye başkanını, meclis üyelerini, mahalle muhtarlarını, azaları seçecek. Yetkiyi alanlar şehirlerine, ilçelerine, mahallelerine beş yıl süreyle hizmet edecekler.

***

Sakarya’da da yerel seçim propaganda süreci tüm hızıyla başladı, devam ediyor. Projeler tanıtılmaya başladı. Sakarya’da yaşayan, Sakarya’nın gündelik işleriyle hem hal olan, dertlenen; iyi işler yapıldığında mutlu olmaya çalışanlardanım.

***

Yerel televizyonların popüler olduğu 90’lı yıllarda Sakarya’nın Sorunları ve Çözüm Önerileri başlıklı programlar da yaptığımı ifade etmek istiyorum. On yedi yıldır da Yenigün Gazetesi’nde yaşadığım kentle ilgili gördüklerimi aktarmaya çalışıyorum.

***

Gördüğüm şudur ki Sakarya’nın hemen önümüzde duran iki temel sorunu var. Bunlardan ilki, acili, olmazsa olmazı: Kentsel Dönüşüm. 17 Ağustos 1999’da yaşadığımız o büyük felaketten sonda ve son 11 ilimizde yaşanan ağır depremden sonra Kentsel Dönüşüm ’ün ne kadar önemli, yaşamsal bir gerçek olduğunu görüyoruz, yaşıyoruz.

***

17 Ağustos felaketinden sonra Sakarya’da birçok hizmetler yapıldı. Yeterli mi? Elbet yeterli değil. Depremde hasar gören eski, yıpranmış yüksek katlı binalar halen duruyor. Bu çürük binalarda hala insanlar yaşıyor. Ortala şiddetle ve üstü bir deprem daha yaşasak bu binalar yıkılacak. Yaşadığımız coğrafyada 30-40 yılda büyük depremin olduğunu, olacağını söylemek için deprem uzmanı olmaya gerek yok. Olası bir depremde yine büyük acılar yaşayacağımızı söyleyebiliriz. Bu acıları tekrar yaşamamak için biran önce Kentsel Dönüşüm’ü ne yapıp edip başlatmalıyız. 1 Nisan’da ilk işimiz bu olmalı.

Kentsel Dönüşüm ile beraber konutlarımız depreme dayanıklı hale gelmişken modern şehir planı da beraber yürütülmeli. İl merkezimizin gelişip, büyümesiyle beraber sanayi siteleri de şehrin, mahallelerin içinde kaldı. Çirkin görüntüyle beraber karmaşık bir yerleşim hali de oluşuyor.

***

Patates Hali, Küpçüler Kavşağı’ndan başlayıp sağlı, sollu tamir işyerleri, Marangozlar Sanayi Sitesi, Atatürk Sanayi Sitesi, Güney Mobilyacılar Sanayi Siyesi, Modern Sanayi Sitesi, Artvin, Dörtyol Sanayi Siteleri, Çark Sanayi Siteleri, Eski Hendek Cadde civarı, Ziraat Aletleri Sanayi Siteleri belirli bir plan dâhilinde, esnafın da görüşünü alarak, esnafı mağdur etmeden kentsel dönüşüm kapsamına alınmalı.

***

Sakarya’nın ikinci temel sorunu şehir içi toplu taşıma. Sevinerek öğrendik ki raylı sistem onaylandı, proje ete-kemiğe büründü. Her an başlayabilir. Sevindirici gelişme. Seçilecek büyükşehir başkanımızın göreve başlar başlamaz önünde olacak, ilk kazmayı vuracağını umutla bekliyoruz.

***

Şehir büyüdü gelişti. Kırmızı dolmuş, mavi minibüs, belediye otobüs hatları tekrar gözden geçirilmeli. Mevcut olanlar geliştirilmeli, yeni yerleşim birimlerine yeni hatlar konmalı. Bir yerden bir yere gitmek istediğimizde dolambaçlı yollardan, çift ücret ödemeden, birkaç araç değiştirmeden insanlar evine, işine gidip gelebilmeli. Örneğin, Korucuk’tan otobüse binen bir kişi araç değiştirmeden 1. OSB, Dörtyol Sanayi Sitesi’ne; Stat bölgesinde oturan bir kişi terminal, Adatıp gibi uç noktalara tek araçla ulaşabilmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seyfi Yücel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.