Deprem yönetmeliği

İMO - İnşaat Mühendisleri Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu ve Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı olarak ' Türkiye Deprem Gereği-Yapılar Neden Göçer ? 've ' Deprem Yönetmeliği -Kahramanmaraş Depremleri' konulu seminer İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Toplantı Salonunda düzenlendi.

Katılımın hayli yüksek olduğu toplantıda İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanı Semih Uçar, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın deprem güvenlikli yapılarda oturmalarını sağlamak için, deprem bölgelerinde ivedilikle riskli yapı envanteri çıkarılması, riskli yapıların önceliğe alınması, mevcut yapı stokunun güçlendirilmesi, kentsel dönüşüme sokulması ve depreme dirençli hale getirilebilmesini içeren, rant odaklı olmayan, kamu yararı gözetilerek, insan odaklı ve bütüncül düşünceleri içeren çok sayıda basın açıklaması, bilimsel çalışmaları sunduk.”

Sanırım daha öncede bahsetmiştim. Deprem yönetmeliği konusunda pek de iyi bir yerde değiliz. Baksanıza Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası yaptığı açıklamada 1999 depreminin üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen hala deprem yönetmeliğindeki eksikleri içeren bir açıklama yapıyor.

Dolayısıyla insana: “çeyrek asırdır” neredeydiniz” diye sormazlar mı? Şüphesiz başta Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası olmak üzere çeşitli uyarılar ve açıklamalar yapılmıştır. Ancak bugün İMO hala “Riskli yapıların önceliğe” alınması şeklinde bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorsa bu işte bugüne kadar giderilmeyen bir noksanlık var demektir.

*** **** ****

1999 depreminin ilk aylarında bu konuda Türkiye’nin ünlü deprem bilimcilerinin katıldığı bir toplantı izlemiştim. Toplantıya katılan deprem bilimciler uzun-uzun Adapazarı’nın sıvılaşma riski olan zeminindeki yapılaşmaya dikkat çekmişlerdi. Peki o günden bugüne bu konuda bir önlem alınabildi mi? Bir kez daha hatırlatmak gerekirse bu konuda hep kat yüksekliğinin fazlalaştırılması için rant çağrışımı yapan açıklamalar yapıldı. Bir kez daha belirtmek isterim ki zamanın büyükşehir belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun kararlı tutumu olmasa bugün Adapazarı’nda kat yüksekliği sınırlaması filan kalmazdı.

Rantçı düşünce çoktan 5-6 hatta 7 katlı binaların yapımına başlamış olurdu. Çoktan gerekli önlemler alındıktan sonra Adapazarı zemininde 30 katlı binalar bile yapılırdı söylemleri havada uçuşurdu.

Tabi ki gerekli önlemler alınırsa sözüne de saygı duymak gerekir. Ancak Adapazarı’nda 1867 depreminden sonra da yeni yapılacak binalara 2 kat yasağı getirilmişti. Ancak zaman içinde bunlar unutuldu ya da unutturuldu ve Adapazarı’nda 6-7 kat binalar yükseldi. Son depremde bunun faturasını acı bir şekilde ödedik. Dilerim yine ödemek zorunda kalmayız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Güngör - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.