Çoğaldıkça azalmak!

Matematikte toplama yaptıkça sonuç artar, çıkarmak yaptıkça da azalır.

Ama insanları yan yana getirince, toplam akıl veya toplam güç matematiksel olarak olması gerekenin altına düşebiliyor, hatta ortalamanın bile altına düşebiliyor!

Bu nasıl oluyor?

Ringelmann bunu incelemiş, bunun üzerine çalışmalar yapmış ve şöyle bir örnek ile açıklamaya çalışmış: ip çekme müsabakasında her yeni eleman kendisinin etkisinin azaldığını düşünerek daha az dikkat ve emek sarf eder.

Kişi sayısı arttıkça, olay anonim hale gelince, insanlar fark edilmeyeceğini düşünerek veya faydası olmayacağını düşünerek katkı koyabileceği kadar eforu sunmaz.

Diğer bir ifadeyle, gruba üye olan bireyler, ipi tek başına çekmesine göre daha az emek harcar.

Ringelmann 1913 yılında yaptığı bu tespit kendi adıyla veya sosyal tembellik adıyla anılır.

Sinerji dediğimiz, motivasyon dediğimiz yani bir araya gelenlerin toplam gücü ve enerjisi kendi kendilerini motive etmesi sonucunda doğal olarak olması gerekenden daha fazla sonuç üretebildiği gibi sosyal tembellik etkisi ile de daha azda üretebiliyor.

İnsanlar fark edilmeyeceklerini, etkilerinin olmayacağını, sonucu etkilemekte faydalarının olmayacağını düşünerek harcayabileceği gücü ve emeği harcamaya biliyorlar!

Kişi sayısı arttıkça organizasyonları kontrol etmek zorlaşıyor,

Veriler ile yönetmeye ölçmeye çalışıyorsunuz,

Sonrasında da kayıpları da ön görerek bir toplam belirliyorsunuz, çıkan sonuç büyükse iyi, az ise kötü deyip konuyu kapatıyorsunuz!

Ama matematiksel toplamı yapıp üzerine de motivasyon faktörünü ilave ederek olmasını hiçbir zaman ön görmüyorsunuz!

Bunun anlamı Ringelmann etkisini doğal olarak hepimiz kabul ediyoruz aslında.

Bugün benim odağımdaki konu: Sosyal tembellik olarak ön gördüğünüz verim(sizlik) katsayısının insanlar üzerindeki ters motivasyon etkisidir.

Yani sistem içindeki ön gördüğünüz verimsizlikleri yaratanlar ile verimli çalışanların toplamı uygun olsa bile böyle bir çalışma sistemi en azından normal çalışanların mutsuzluğuna neden olacaktır!

Bu mutsuzlar da sosyal tembellik yapanlara protesto için veya motivasyonsuzluktan sosyal tembellik yapmaya başlayacaklardır.

İşte risk burada başlıyor!

Yumurta mı tavuktan çıktı, tavuk mu yumurtadan!

Kalıcı, kalıtsal tembellik başlamış olur.

Kamu kurumlarının bu etkiden kaynaklı verimsizliklerinin hiç çözülemediğini hepimiz biliyoruz.

Bu nedenle kişi sayısından bağımsız insanları, insanların etkilerini fark edecek mekanizmaları kurmak ve daha da önemlisi bu mekanizmaları adaleli çalıştırmak, adalet konusunda da herkesin mutabakatını sağlamak lazım.

Bu haftalık da sosyal ve iş yaşamının içindeki toplum veya sürü psikolojisinin insanlar üzerindeki etkisinden bunun da toplumsal yansımasından bahsettik.

Her zaman her yerde işin aslını aramak bulmak lazım diyerek sonuçlandıralım yazımızı.

Beş nisanda yazıldı, altı nisanda birlikte okunacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A.İlhan Düzgün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.