Demokrasinin Tecellisi…

Yerel seçimler bitti, yoğun bir seçim çalışması dönemini geride bıraktık. Yeniden hayatın rutin akışına döndük, ancak seçim sonuçları iktidar için beklentilerini karşılamadı. Türkiye çapında büyük bir değişime yol açan seçimler ilimizde de “beklenmeyen” sonuçlar ortaya çıkardı.

İlimiz genelinde iktidarın oy oranı düşüş gösterirken başta Hendek olmak üzere bazı ilçelerdeki sonuçlar Cumhur ittifakında yorucu tartışmalara gebe gibi görünüyor. Sürecin nasıl işleyeceğini hep beraber göreceğiz.

Seçim sonuçlarını etkileyen temel faktör ekonomi olarak görülse de yerel bazda pek çok farklı unsur da etkili oldu. Özellikle aday tercihleri sonuçlar üzerinde önemli etkiye sahip diye düşünüyorum. Pek çok unsurun bir araya gelmesiyle bugün önümüze çıkan tablo bize iktidarın kan kaybettiğini gösteriyor. Şimdi iktidar için asıl sorun sonuçlar ve bu sonuçlar üzerinde etkili olan faktörlerin gerçek anlamda masaya yatırılarak incelenmesi ve alınacak önlemlerin belirlenerek aynı hataların tekrarlanmasının önlenmesini konuşacaklarını tahmin ediyorum...

Muhalefet açısından sonuçlara baktığımızda oy oranlarının arttığı ve başarılı sonuçların alındığı söylenebilir. Ancak Sakarya için bu yerel seçim sonuçları tahlil edilirken ilçeler bazında ayrı ayrı ele alınmalıdır diye düşünüyorum.

Muhalefet tüm ilçelerde ekonomik durum ve toplum katmanları arasında artan gelir eşitsizliğine bağlı olarak oyunu arttırdı. Fakat bu temel etkenlerin üzerine her ilçede farklı sosyolojik unsurlar ve tepkiler eklenerek sonuçları etkiledi. Bazı ilçelerde muhalefetin adayının olumlu katkısı, bazı ilçelerde ise iktidar adayına tepkiler sonuçlara katkıda bulundu. Benim gözlemlediğim pek çok ilçede “yirmiiki yıllık tecrübeye rağmen” iktidar partisinin sergilediği acemilikler ve partide devam eden “metal yorgunluğu” da sonuçlar üzerinde belirleyici oldu.

Ortaya çıkan tüm sonuçlarıyla seçimler bitti.

Şimdi hızlıca şehrimizin sorunlarıyla ilgilenme, çözüm üretme ve çalışma zamanı…

Tüm belediye başkanlarından beklentimiz şehrimizin temel sorunlarına bir an önce el atmasıdır.

Sakarya sanayisi, tarımı ve turizmiyle hızla gelişen “Bir Milyonluk” bir şehir. Hızlı gelişmeler, başta çevre kirliliği, tarım alanlarının hızla kaybedilmesi ve turizm alanlarının yaşanan betonlaşmayla cazibesini yitirmesi gibi pek çok sorunu ortaya çıkarmaktadır. Belediye başkanları bu konularda hızla önlem almalı olumsuz gidişin önüne geçmelidir.

Belediyelerimiz sanayi kuruluşlarının kontrolü, tarım ve turizm alanlarının korunması ile ilgili gerçekten çalışacak birimler kurmalıdır. Bu birimler Kamu kurumları özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ortak hareket ederek, hem şehrin ekonomik kalkınması ve refahına hem de sahip olduklarımızın korunmasına yönelik tedbirler almalıdır.

Yazılarımda sürekli olarak tarım alanlarının korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik hatırlatmalar ve önerilerde bulunuyorum. Bıkmadan bu uyarılarıma devam edeceğim.

Belediye başkanlarımız bu konuda hassas davranmazsa korkarım ki Sanayi, Tarım ve Turizm de sorunlar hızla büyüyecek ve geri döndürülemez sorunlar oluşacaktır.

Sakarya tarımı için görülen somut sorunlar tarım arazilerinin korunamamasıdır. Doğal yollarla en verimli topraklarımızı kaybettiğimiz gibi Tarlaların küçük parsellerde bu parsellerin doğayla iç içe vakit geçirme arzusuyla satın alanlar tarafından tarım vasfı dışına çıkarılmasıdır. Bu konuda da belediyelerimiz acil tedbir almak zorundadır. Baraka ve konteynerlera elektrik, su bağlatılmasına da asla izin verilmemeli. Yoksa geç kalınmış olacaktır.

Herkesin Ramazan Bayramını şimdiden kutlarım…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nuri Bahadır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kadi̇r Erkaya - Sayın yazar, Sizin yazınızı ve bayramınızı kutluyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 23:25