Şimdi iş zamanı... (1)

Yerel seçimler geride kaldı. Vatandaş oyunu kullandı, sandıklar açıldı, kazananlar belli oldu. Belediye başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, azalar göreve başladılar. Şimdi iş zamanı…

***

Demokrasi güzel bir şey, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Milletin takdirine saygı duymaktan başka hiçbir seçenek söz konusu olamaz.

***

Sakarya bakımından sonuçların benim açımdan sürpriz olmadığını söylemek isterim. Seçimde “milletin” aşağı-yukarı tepkilerinin ne olduğu, öncelik sırasının ne olduğunu anlayabiliyordum. Sanayi sitelerinde, çarşılarda, çay ocaklarında okuyan anlayabiliyordu.

***

Şimdi iş zamanı dedik. Seçimden önce bana göre Sakarya’nın iki temel sorununun olduğunu ifade etmeye çalıştım. Bunlardan ilki şehir içi ulaşım, beraberinde toplu taşıma. İkinci temel sorun kentsel dönüşüm. Bugün şehir iç ulaşım ve toplu taşıma konusunu irdelemeye çalışalım.

***

Sakarya için raylı sistem olmazsa, olmaz bir konu. Artık, “olsun mu, omasın mı” tartışması bitti. Geride kaldı. Bundan sonra en kısa zamanda ilk kazmayı vururuz buna odaklanmamız gerekiyor. Ekrem Bey zamanında raylı sistemin proje onayının yapıldığı açıklandı, krokiler basına aktarıldı. Demek ki önemli etap aşılmış oldu. Yeni yönetim vakit geçirmeden bu konuyu masasına almalı. Aksi takdirde dolmuş, minibüs, otobüs çilesine devam edeceğiz.

***

D-100’den şehre girdiğimizde neredeyse günün her saatinde TEK Kavşağı’nda tıkanıklık yaşanıyor. Bu kavşak çözülmeli. Basından öğrendiğime göre kavşağa tünel yapılması öngörülüyordu. Biran önce üzerinde çalışılmalı. Hemen ileride Sigorta Kavşağı’nda yapılan köprü gibi faydalı bir çalışma olacaktır. Devamında Güllük Kavşağı da sorunlu noktalardan birisi. Burası da iş planına alınmalı.

***

Şehrin problemlerinden birisi de Tunatan Kavşağı. Her anan yoğun, sıkışık, kazaların çok olduğu kavşaklardan birsi. Başka şehirlerde gördüğümüz örnekler gibi alt-üst geçit seçenekleriyle bu kavşak çözülmeli.

***

Yazlık Kavşağı ilimizi kangren sorunlarından birisi. Seçim vaatleri, bu kavşakla ilgili proje gördüm. Konunun teknik uzmanı değilim ama sorunu büyük oranda çözeceği kanaatindeyim. Biran evvel hayata geçirilmeli.

***

D-100 Etbalık istikametinden şehre girdiğinizde Küpçüler Kavşağı’nsa şerit teke düşüyor ve Patates Hali Kavşağı’na kadar tıkanıyor. Ciddi zaman kaybı yaşanıyor. Bu güzergah üzerinde de çalışılmalı.

***

Anadolu Otoyolu, Türk Traktör önünden Pekçenler’e şehre yeni giriş açıldı. Bu girişin şehre çok faydalı olduğunu/olacağını düşünüyorum. Orhangazi Caddesi üzerindeki yükü azaltacağını söyleyebiliriz. Ancak devamında çalışırsa bir anlamı olacaktır.

***

Bunlardan ilki D-650 Karasu Çevre Yolu’nun, Alparsalan Türkeş Bulvarı’na girişte birikme yaşanmaya başladı. Özellikle şehre girenler için sağdan girilebilecek bir üst geçit yapılmış olsa trafik çok akıcı olacaktır. Devamında 15 Temmuz Bulvarı devamı Öner Halı Saha olarak bilinen bölgede bulvar sona eriyor. Oysa imar planında mutlaka devamı olduğunu düşünüyorum. Devamında Alparsalan Türkeş Bulvarı, Ankara Caddesi, un fabrikasının bulunduğu noktaya ulaştırılabilirse şehrimize büyük katkı sağlayacaktır.

***

Yine şehrin yeni girişiyle bağlantılı olmak üzere nehrin karşı kıyısından D-100 Karayolu, Saparya Park karşısından Atatürk Stadı’na ulaşan, nehri köprüyle geçecek, 15 Temmuz Bulvarı’na bağlanacak bir duble yol şehre değer katacaktır.

***

Önceki yıllarda Adapazarı Kaymakamlığının yerinde bulunan eski otobüs garajı taşındı, bölgede bulunan sanayi siteleri körlenince Ankara Caddesi haraketliliğini kaybetti. Onlarca yıldır ihmal edildi. Adeta yetim-öksüz kaldı. Son yılarda özellikle Yağcılar bölgesi, cadde boyunda birkaç yeni işyerleri yapılmasıyla beraber hareketlenmeye başladı. Ankara Caddesi’nin eski günlerine dönmesi, şehrimize değer katması bakımından Güneşler Kavşağı’ndan başlayıp, Çark Caddesi’ne kadar kaldırımları elden geçirilmeli, güzergah bölünmüş yol haline getirilmeli. İlerleyen zamanda Çark Caddesi ile bütünleştirecek şekilde, ilk etapta Çeşme Meydanı’na kadar, ilerleyen aşamada Turan Caddesi’nin başına kadar trafiğe kapatılıp, yayalaştırılabilir.

***

Sonuç olarak Sakarya hepimizin, bizim şehrimiz. Demokrasi gereği yöneticiler belirli bir dönemle sınırlı olmak üzere halka, şehrimize hizmet etmekle görevlendiriliyorlar. Bir vatandaş olarak önceki dönemde şehrimize hizmet eden yerel yöneticilerimize teşekkür ederken, yeni seçilenler de hayırlı olsun niyetimle, başarılar diliyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seyfi Yücel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.