Yine Sapanca Gölü

Sakarya ve Kocaeli’de yaşayan milyonlarca vatandaşın içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nde son dönemde meydana gelen akaryakıt sızıntısı ve çevresel faktörlere dayılı doğa kirliliği STK’ları bir araya getirdi. Kırkpınar Mahallesi’nde bulunan fuar alanında toplanan STK temsilcileri gölün korunması ve sürdürülebilirliği için ortak çağrıda bulundu.

Söz konusu haber Sapanca Gölü kirliliği açısından dikkat çekici bir haber. Ancak 1982 yılında Sakarya ve Kocaeli valiliklerince ortaklaşa yapılan Sapanca Gölü sempozyumundan bu yana ne yazık ki, Sapanca Gölü’nün korunması hakkında havanda su düğüldüğünü bir kez daha hatırlattı.

Sapanca Gölü bir zamanlar dünyanın en iyi 3 içme suyu havzası olarak gösteriliyordu. Bugün Sapanca Gölü kirliliğinin ne durumda olduğunu gerçekçi bir şekilde bilen kurum ve kişi var mı bilemiyorum. Ancak bana göre yok. Şayet var olsaydı, bugün Sapanca Gölü çevresi bir yapılaşma krizine tutulur muydu. Evet kiriz diyorum. Çünkü dünyanın hiçbir içme suyu kaynağının neredeyse dibine kadar yapılaşma olan bir başka içme suyu kaynağı olduğunu sanmıyorum.

Bu nedenle Sapanca Kırkpınar Mahallesinde toplanan Sivil Toplum Kuruluşlarının Sapanca Gölü’nün korunması için ortak çağrıda bulunmaları dikkatimi çekti. Çünkü bence yapılan çağrı cılız kalmış bir çağrıdır. Örneğin bu toplantıda Sapanca Gölü’nün korunması için sorumluluk yüklenip çağrı yapan sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini kutluyorum. Ancak bence bu toplantının daha kapsamlı olması gerekirdi diye düşünüyorum. Örneğin bu toplantıya Sakarya’da sivil toplum kuruluşlarının lokomotifi olduğunu düşündüğüm SATSO ve SESOP başkan veya temsilcileri böyle önemli bir çağrı için davet almış mıydılar? Davet almışlarsa toplantıya neden katılmadılar?

1982 sempozyumu

1982 yılında yerel basın olarak Sapanca Gölü kirliliğine dikkat çekmiş. Bu konuda oldukça kapsamlı yayınlar yapmıştık. Bunun sonucu olacak ki, 1982 yılında Sakarya ve Kocaeli Valilikleri ortak bir sempozyum düzenlemişti. Bu sempozyumda yerel basın olarak ısrarla Sapanca Gölü’nün korunması için özel bir yasa çıkartılmasının gerekli olduğunu dikkat çekmeye çalışmıştık.

Bonfile Çikita muz!…

1982 2024 aradan geçen 42 yıl içinde Sapanca Gölü’nün korunması için ne yapıldı? Hakkını bir kez daha teslim etmek gerekirse, zamanın Bayındırlık Bakanı ve Sakarya Milletvekili Sapanca Gölü’nün korunması için sınırsız ödenek çıkarmıştı. Bu ödenek ile Sapanca Gölü çevresi kollektör ile çevrilmişti. Ancak sadece Sakarya kısmı, Sapanca kısmından ise Sapanca Gölü’ne her türlü atık suyun karışmasına göz yumulmuştu. Hiç unutmuyorum. O yıllarda Sapanca Gölü çevresine villa yapılması akımı başlamıştı. Bunu dile getirdiğimizde nüktedan bir Sakaryalı ağabeyimiz : “Sapanca Gölü çevresine villa yapanlar bonfile ve çikita muz yiyor, onların atıkları Sapanca Gölü’nü kirletmez” şeklinde kara bir mizah örneği vermişti.

1982 yılında çıkartılan kent bütünü imar yasasında Sapanca Gölü çevresi kısa, orta ve uzun mesafeli koruma alanı ilan edilmişti. Sapanca Gölü’nün 100 metre mesafesi mutlak koruma alanı ilan edilmişti. Yani Sapanca Gölü çevresine 100 metre mesafede bırakın yapılaşmayı çivi çakmak bile yasaklanmıştı. Bilmem şu andaki atanmış ve seçilmişlerin bu yasaktan haberleri var mı? Olsa buna müsaade ederler mi?

Ya da onlarda Sapanca Gölü çevresindeki villa ve bungalovlarda oturanların bonfile ve çikita muz yedikleri görüşündeler mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Güngör - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.