Bir zamanlar Sakarya..

Yerel seçimler bitti. Sakarya hemen her seçimde olduğu gibi siyasi partiler Türkiye genelindeki ortalamalarına yakın oranda oy aldılar. AK Parti’nin oyu son genel seçimlere ve yerel seçimlere göre düştü. CHP’nin oy oranı ise yine Türkiye genelinde olduğu gibi arttı. Ancak CHP’deki bu artış Türkiye ortalamasının altında kaldı.

Gelelim yazının başlığındaki “Bir zamanlar Sakarya” konusuna CHP’nin oyu Sakarya’da arttı ama, geçmiş yıllardaki sosyal demokrat oylar daha fazlaydı. Örneğin bir zamanlar Amerika filmini hatırlatan bir şekilde. Geçmiş yıllarda Sakarya’da yanılmıyorsam Taraklı hariç tüm belediye başkanlıklarını SHP kazanmıştı. Son yerel seçimlerde ise Sadece Sapanca Belediyesi CHP’li aday Nihat Arda Şahin kazandı.

Ancak zaman içinde Sakarya’da sosyal demokrat oylar ciddi bir düşüş gösterdi. Yanılmıyorsam bunda Sakarya’nın diğer illerden aldığı göçler etkili oldu.

Neyse yeni seçilen belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri ilk toplantılarını yaptılar. Çalışma organlarını belirlediler. Bundan sonra kendilerinden beklenen aldıkları oyların karşılığını vererek, hizmet ermektir.

Sık-sık tekrarlıyorum, ancak tekrarlamaya devam edeceğim. Bakalım yeni göreve gelen yöneticiler Sakarya’nın bir anlamda kronikleşmiş sorunlarına çözüm bulabilecekler mi? Örneğin Arifiye – Karasu Demiryolunun tamamlanması için neler yapacaklar, ya da yapabilecekler?

Örneğin Adapazarı’nda zamanın Bayındırlık Bakanlığı tarafından belirlenen 23 bin orta hasarlı konut vardı. Afet yasası gereği 1 yıl içinde proje müşavir firmalarının denetiminde onarılıp güçlendirilmesi gerekiyordu. Bu yapılmadığı taktirde, söz konun konutların sahiplerinde yıkılması gerekiyordu. Acaba Sakarya’da 23 bin orta hasarlı konut içinde kaç tanesi proje müşavir firmalarının denetiminde onarılıp güçlendirildi? Tabi bu sorunun çözümü yerel yönetimleri aşar, genel yönetimin sorumluluk alanına girer. Çünkü yerel yönetimlerin mali gücü bunu karşılamaz, ama bizim mali gücümüz karşılamaz deyip, böylesi hayati bir sorunu görmezden gelemezler. Yada kaderine terk etmemeleri gerekir. Bence Ankara’yı komşu kapası yapıp bu hayati sorunun çözümü için uğraş vermeleri gerekir.

Bende biliyorum, gerek Karasu Demiryolu, gerekse onarım ve güçlendirilmesi yapılmayan orta hasarlı beton tabutlukların iyileştirilmesi belediye bütçeleri ile mümkün olmaz. Ancak bu konuda çalışma yapmaları, en azından Ankara’da bizi yönetenleri rahatsız(!) etmeleri gerekir.

Yine yerel yönetimlerin direkt sorumluluğunda olmayan bir diğer konu ise yaklaşık beş yıldır, kampüsü olmayan Sakarya Uygulamalar Bilimler Üniversitesidir. Yeni seçilen yerel yönetimler Sakarya Uygulamalı bilimler Üniversitesinin bir kampüse kavuşması için ellerinden gelen çabayı göstermeliler. Ankara’dakilere gerekli baskıyı sağlamalılar.

Sık-sık belirtiyorum. Yaklaşık 5 yıldır kendine ait kampüsü olmayan bir üniversite olur mu? Türkiye’de bunun bir örneği varmıdır? Ama Sakarya’da var. Dikkat ediyorum bu durumdan pek rahatsız olan siyasiler de yok. Bari yeni seçilen yerel yöneticiler, bu işin peşini bırakmasalar. Benim kişi bir umut işte…Hem de yaklaşım 5 yıldır süren bir umut…

Şehir içi ulaşımda raylı sistem konusuna çok değindim. Ne yazık ki, aman-aman öyle somut bir adım bu konuda da atılmadı. Biliyorum, bu konuda yerel yönetimlerin gücünü aşar ama, gücü olanları harekete geçirmekte onların görevidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Güngör - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.