Dış ticaret haddi!..

Dış ticaret haddi!..

Önce konu başlığı ile başlayalım;

ihraç edilen mal ve hizmetlerin ortalama fiyatının ithal edilen mal ve hizmetlerin ortalama fiyatına bölünerek hesaplanması ile bulunan bir orandır...

Peki bize ne gösterir bu oran? 

Ülkenin bir birim mal veya hizmet ithal etmek için kaç birim mal veya hizmet ihraç etmesi gerektiğini gösterir…

Bu oran önemlidir… Dış ticaret haddinin değerine bakılarak, ülkenin dış ticaretten olumsuz ya da olumlu yönde etkilendiğine işaret eder... 

Yüzde 100'ün altında bulunan dış ticaret hadleri oranı, ihracat fiyatlarının ithalat fiyatlarından düşük olduğunu gösteriyor.

Dış ticaret haddinin yükselmesi ülke lehine, düşmesi aleyhine bir gelişmeye işaret ediyor. Bir ülkenin dış ticaret haddi, o ülkede enflasyon dahil tüm makro ekonomik göstergeleri ciddi anlamda etkiliyor.

En yakın oranı Mart ayına ait bulabildim.

Beraber bakalım…

Dış ticaret haddi 2024 yılı Mart ayında 87,2 oldu. Şubat ayında da 86,7 idi…

Veri 2023 yılı Eylül ayından beri en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Türkiye’nin ihracatı martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 ucuzladığı halde miktar bazında yüzde 2,8 azalırken, yüzde 2 ucuzlayan ithalatın miktarı da yüzde 4,4 düşüş kaydetti.

Türkiye’nin ihracat-ithalat fiyatlarına göre dış ticaretteki satın alma gücü, aylar itibarıyla küçük iniş çıkışlarla birlikte genel olarak yerinde sayıyor. 

Eylül 2022’de 72,3’le aylık bazda son on yılın en düşük düzeyine inen oran, izleyen dönemde yükselerek Haziran 2023’de 90’ı aşmış, sonraki aylarda ise yeniden düşüşe geçerek Aralık 2023’te 84,8’e inmiş, bu yıl ise ocakta 86,1, şubatta 86,7’ye çıkmıştı. Martta ise had 87,2 ile son altı ayın en yüksek düzeyinde çıkmış oldu. 

Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre toplamda yüzde 1,4 düşen ihracat birim değer endeksi kapsamında sektör ve alt sektörlere bakıldığında en fazla ucuzlamanın yüzde 2,3’le ham maddelerde olduğu görüldü. 

Ancak bu ucuzlamaya rağmen hammadde ihracatı mart aylarına göre yüzde 9 düşüş kaydetti.

Nisan Ayı ihracat rakamlarına baktığımızda ise; 

2024 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre;

•         İhracat, %0,1 oranında artarak 19 milyar 271 milyon dolar,
•         İthalat, %4,2 oranında artarak 29 milyar 171 milyon dolar,
•         Dış ticaret hacmi, %2,6 oranında artarak 48 milyar 442 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2024 yılı Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre;
•         İhracat, %2,7 oranında artarak 82 milyar 873 milyon dolar,
•         İthalat, %8,9 oranında azalarak 113 milyar 117 milyon dolar,
•         Dış ticaret hacmi, %4,3 oranında azalarak 195 milyar 990 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2024 Yılı Nisan Ayında Geçen Yılın Aynı Ayına Göre Faaliyet İlleri Bazında İhracatta En Fazla Artış İncelendiğinde ise;

* Hatay 217 milyon dolarla birinci il,

Sakarya 83 milyon dolarla ikinci il,

* Çorum 78 milyon dolarla üçüncü il,

* Mersin 75 milyon dolarla dördüncü il,

* Kocaeli ise 69 milyon dolarla beşinci il konumundadır.

2024 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %0,1 oranında artışla 19 milyar 271 milyon dolar, 2024 yılı Ocak-Nisan döneminde ise, ihracat %2,7 oranında artışla 82 milyar 873 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2024 yılı Ocak-Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, makine ihracatı yüzde 0,4 artarak 13,1 milyar dolar, motorlu kara taşıtları ihracatı yüzde 4,6 artarak 10,3 milyar dolar ve enerji ihracatı yüzde 35,6 artarak 6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2024 Ocak-Nisan döneminde Avrupa Birliği'ne (AB) ihracatın 35 milyar dolar ile toplam ihracatın yüzde 42,3'ünü oluşturduğunu görüyoruz.

AB'de Ocak-Şubat döneminde toplam ithalatın yüzde 14,2 azaldığı düşünüldüğünde ihracattaki artışın önemli olduğunu vurgulayabiliriz…
 
Ayrıca; Yakın ve Orta Doğu'ya ihracatımızda önemli bir sıçrama var. 

2024 Ocak-Nisan döneminde yüzde 17,3 artışla 14,4 milyar dolar olmuştur. Aynı dönemde, İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerine ihracatımız ise yaklaşık yüzde 9,5 artışla 21,2 milyar dolara yükseldi. En fazla ihracat yaptığımız ilk beş ülke ise sırasıyla Almanya, ABD, İngiltere, İtalya ve Irak oldu…

İyi haftalar…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Kaba - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.