‘Sapanca’nın borcu 144 milyon lira’

CHP’den Sapanca Belediye Başkanı seçilen Nihat Arda Şahin, “Mazbatamızı aldığımız gün itibariyle tarafsız denetçilerle başlattığımız çalışma sonucunda Sapanca Belediyemizin şu anki mevcut borcu 144 milyon lira” dedi.

Hakan Zeki
Hakan Zeki Tüm Haberleri
‘Sapanca’nın borcu 144 milyon lira’
Haber albümü için resme tıklayın

Hakan Zeki’ye anlattı

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 42,58 oy alarak CHP’den Sapanca Belediye Başkanı seçilen Nihat Arda Şahin arkadaşımız Hakan Zeki’ye, gündemden düşmeyen Sapanca’daki bungalov turizminin öneminin yanı sıra Sapanca Gölü’nün korunması ve belediye çalışmalarını anlattı.

Vatandaşlarımıza umut olduk

Seçim süreci boyunca sahada gösterdikleri çalışmaların halkta umut olarak karşılık bulduğunu ifade eden Şahin, şunları söyledi; “Seçilmemizdeki en önemli sebeplerden birisi halkımızın yenilikçi bir başkan ve artarak büyüyen sorunlara çözüm arayışıydı ve bizde kendimizi doğru ifade ederek onlara umut olduk. Beş senelik meclis üyeliğim boyunca halkın bize daha kolay ulaşmasından kaynaklı sıkıntılarını dertlerini onların bize anlattığı gibi şeffaf bir şekilde onların bize söylediklerini biz doğru bir anlatıyla belediye meclisine taşıdık en önemli sebeplerden biri de bu olabilir.

Yapay zekayı kullandık

Çalışkandık, sahada bilimsel çalıştık sandık sandık bize hangi seçmen oy atmış hangi seçmen oy atmamış biz bunları biliyorduk ve yeni yapay zekayla hareket ederek bu verileri işledik. Bu veriler doğrultusunda bir yol haritası belirledik. Bir karavanla birlikte seçim sürecine başlamıştık. Tavşanla kaplumbağa hikayesi gibiydi bizim seçim yarışımız. Ve biz kaplumbağa misali azimle ilerleyerek zafere ulaştık ve daha çok çalışmamız gerekiyor. Çünkü Sapanca halkı Nihat Arda Şahin’den şeffaf bir yönetim anlayışı, adil bir yönetim, kamu ve halkın çıkarları doğrultusunda alınması gereken kararları bekliyor.”

Kimseyi kötülemedik

Seçi süreci boyunca ötekileştirmeden ve sert bir üslup kullanmadan sahada ahlaklı bir yarışın lokomotifi olduklarını ifade eden Şahin, “ Süreç boyunca bizim sahada kullandığımız dil birilerini kötülemekten ziyade hedeflerimizi, projelerimizi ve vizyonumuzu anlatmak oldu. Birini kötülemek en kolayı biz her zaman bardağın dolu tarafından baktık. Bardağın boş tarafını herkes görür. Bardağın dolu tarafını görürseniz takdir etmesini bilirsiniz, iyi yapılana iyi diyebilirsiniz. Ama boş tarafını görürseniz sürekli eleştirirsiniz. Biz ilçemiz için yapılanları takdir ederek ve biz bunun üstüne nasıl koyabiliriz daha iyi nasıl olur anlayışıyla hareket ediyoruz” dedi.

İşletmeleri ruhsatlandıracağız

Sapanca Gölünün çevresiyle ilgili imar planlama ve altyapı çalışmalarıyla birlikte ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için mücadele ettiklerini aktaran Şahin, “Devlette devamlılığın esas olduğunu düşünüyoruz burada mevcut işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları hak tanınmış olanlar var. Sapanca Gölü çevresindeki yapılar yapılmış ve faaliyet gösteriliyor. Şimdi bizim şu yasak bu yasak anlayışıyla değil aslında her yerde her şey yapılabilir fakat planlı ve programlı olmak kaydıyla. Eğer sağlıklı bir altyapı kurulursa gölü de koruruz. Bu saatten sonra göl çevresine yapılacak her yapının inşaat ruhsatı olmasına özen göstereceğiz. Belediyeden inşaat ruhsatı olmayanlar için imarlı arazilerde yapıların ruhsatlandırılmasını isteyeceğiz vatandaşlardan” diye konuştu.

SASKİ ile orta hareket edeceğiz

Yağmur sularıyla birlikte kanalizasyon taşması sonucu ve yetersiz altyapıdan kaynaklı atık suların göle karışarak gölü pislettiğini söyleyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti;  “ SASKİ ile birlikte gölün korunması için neler yapılabilir karşılıklı istişare ederek Sapanca Gölünün korunması için alınması gereken önlemleri Büyükşehir Belediye meclisinde gündeme getireceğiz çünkü sapanca gölü Sakarya’nın ortak bir değeri ve bu sadece Sapanca ile ilgili bir konu değil. Şehirdeki bir milyon kişi Sapanca gölünün suyunu içiyor. Sapanca gölü bir dünya mirası ve bizim bunu korumamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Dünya mirası

Biz burada sadece gölün temiz ve sağlıklı bir şekilde korunması ve sürdürülebilir kılınması için bilinç uyandıracağız. Biz fikirlerimizi, görüşlerimizi aktaracağız ve bunların da yapılmasını rica edeceğiz. Buraya yapılacak her altyapı hizmeti Sapanca’dan ziyade Sapanca gölüne fayda sağlayacaktır. Sapanca Gölünü korumakta bir dünya mirasını korumak kadar önemlidir.”

Bungalovlar turizm için önemli

Bungalovların Sapanca turizmi açısından önemli olduğunu ifade eden Şahin, “ Gelişimin önüne geçemeyiz. Gelişimi ancak planlayabiliriz. Biz burada turizmi sürdürülebilir kılmanın yollarını biliyoruz ve bunu sürdürülebilir kılmak için de planlı bir büyümenin taraftarıyız. Engelleyen yasaklayan bir anlayışla değil, koruyan, kullanan ve bir plan ekseninde hareket eden bir yönetim anlayışıyla hareket edeceğiz. Bungalovlar Sapanca turizmi için önemli” dedi.

Mevcut borç 144 milyon TL

Belediye yönetimine seçildikleri günden itibaren tarafsız denetçiler tarafından belediyenin mevcut borç durumunun raporlandırıldığını aktaran Şahin, “ 25 yıllık süregelen süreç içerisinde Sapanca Belediyesinin şu anki mevcut borcu 144 milyon TL. Gerçekleştirilecek olan ihalelerle alakalı belediyemizde bir ihale birimi kurup şeffaf bir şekilde ihalelerimizi yapmak istiyoruz ve bu konuda da Ankara Büyükşehir Belediyesinde Mansur Yavaş’ın yaptığı şekilde rol model alarak bizlerde yapmak istiyoruz. Şeffaf olmak her zaman iyidir çünkü bizim gizleyeceğimiz saklayacağımız bir şey yok” dedi.

Halk meclisleri kuracağız

Yapacak oldukları projeler ve alacakları kararlar öncesinde ilçe halkıyla birlikte hareket ederek halk meclisleri oluşturacaklarını söyleyen Şahin, “ Halkı yönetime ortak ettiğimiz sürece hem işimiz daha kolaylaşır hem de bir bilinç uyanır. İşbirliği bizim çok önemli” dedi.

(Haber: Hakan Zeki)

03 May 2024 - 09:38 -

Mahreç  Hakan Zeki


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.