- G:

Sakarya'da İsrail protestoları devam etti

İsrail'in Gazze'deki saldırılarının 181. gününde her cumartesi olduğu gibi Sakarya'dan saldırılar için protesto sesleri yükseldi. Hekimler ve STK'ların bir araya gelerek yaptığı basın açıklaması AKM önünde gerçekleştirildi.

Ramazan  Gülçiçek
Ramazan Gülçiçek Tüm Haberleri
Sakarya'da İsrail protestoları devam etti
Sakarya'da İsrail protestoları devam etti
+22
Büyütmek için resme tıklayın

(Haber ve Fotoğraflar: Ramazan Gülçiçek)

Sivil Toplum Kuruluşları'nın oluşturduğu  Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları adına Sakarya İnsan ve Medeniyet Hareketi Derneği, hekimler ile birlikte AKM önünde  Gazze'deki saldırıları protesto için basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Sakarya İnsan ve Medeniyet Hareketi Derneği, adına dernek Başkanı Aile hekimi Dr. Fikret Öztürk okudu. Basın açıklamasının ardından imam Mustafa Bakırcı eşliğinde Filistin halkı için toplu dua yapıldı.

Öztürk, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

UNUTMAMAK HATIRLAMAK İÇİN BİR ARADAYIZ

"Kıymetli Basın Mensupları, Sakarya Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Sakarya’nın Duyarlı Halkı, Kıymetli Müslümanlar Ramazan ayının bu son günlerinde Kadir gecesini idrak ettiğimiz gecenin ertesinde şimdiden Ramazan Bayramınızı tebrik eder. Rabbimizden tüm ümmet coğrafyasına bayram coşkusunun bir an önce gelmesini, gelecek gün ve gecelerimizin geçmiş gün ve gecelerden daha hayırlı kılmasını niyaz ediyoruz. Hekimler ve sağlık çalışanları olarak izzet ehli Gazze halkına dualarımızı ulaştırmak, Gazze’nin direniş ve diriliş nefesinden nasiplenmek, acıyan yanlarımızı sarabilmenin yollarını aramak, UNUTMAMAK İÇİN, HATIRLATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK. Çünkü Rabbimiz Yüce Kitabında “Hatırlat çünkü hatırlatmak müminlere fayda verir.” buyurmaktadır.

BENCİL BİR DÜZEN

Kıymetli dostlar, Niçin yaratıldığımız, niçin yaşamamız ve ölmemiz gerektiği bizlere unutturulmaya çalışılıyor. Tüm dünyada her bireyi insanlıktan, ümmetten, akrabalarından ve ailesinden uzaklaştırarak bencilleştirmeye çalışan bir düzen var. Bu düzende kişiler bencilleştikçe duyarsızlaşmakta ve çok daha kolay sömürülmektedirler. İngiliz uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayımlanan rapora göre; Bu gün tüm dünyanın en zengin 26 milyarderinin, dünya nüfusunun en yoksul yüzde 50'sini oluşturan 3,8 milyar insanın toplam varlığına eşit servete sahiptir. Dünyanın toplam gelirinin yarısı en zengin 100 (YÜZ) kişinin geliri kadardır. Tüm dünyanın toplam gelirinin %80i ise en zengin 5000 (BEŞBİN) kişinin elindedir. Bu vahşi sömürü düzenine dur demek için önce bunu fark etmek ve birlikte mücadele etmek gerekmektedir.

SİYONİZM VE İŞBİRLİKÇİLERİ VAR

Kapitalist sistemde dünyanın neresinden mazlumun alın terini sömüren, kanını döken, halkları birbirine düşüren, organ ve her türlü uyuşturucu ticareti yapan merkezlere baktığımız zaman buraların tamamında Yahudi sermayesini, Siyonizm’i ve işbirlikçilerini görmekteyiz. Bugün ABD siyasetinin en büyük finansörü Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (American Israel Public Affairs Committee: AIPAC) adlı kuruluştur. Bu kuruluş lobicilik yaparak İsrail çıkarlarına hizmet edecek kişileri ABD başkanı da dâhil olmak üzere etkili noktalara taşımaktadır. Toplumların kolayca sömürülmesi için de aileyi ifsat edip her türlü ahlaksızlığı yaygınlaştıran merkezlerin Yahudi parasıyla finanse edildiğini de biliyoruz.

FİLİSTİN HALKININ YANINDA OLMALIYIZ

Bizlerde ülkemizin ve halkımızın selameti için yani tam da bu yüzden Gazze’nin ve Direnen Filistin halkının yanında olmak zorundayız. Yoksa Gazze düşerse tüm dünyanın direnme ve mücadele azmi düşer. Gazze’yi unutmamak demek Allah’ın yardımıyla bir sineğin Nemrudu devirebileceğini bilmek demektir. Atan doğru olduğunda sapan taşlarının nice zalimi yere sereceğini bilmek demektir. Gazze demek tüm dünyaya İslam’ın izzetini taşımak anlatabilmek demektir. Mazeretlerin hükümsüzlüğü demektir. Gazze demek, Mekkeli müşriklerin zulümlerinin, müminleri ateşe atan Ashabı Uhdut’ların zulümlerinin tarihte kalmadığının, kâfir ve zalimlerin gücü ele geçirdiklerinde ekini ve nesli nasıl ifsad edebileceklerinin ispatıdır.

BÖYLE BİR VAHŞET GÖRÜLMEDİ

Bugünde İşgalci İsrail’in Gazze’de zulüm ve soykırımı devam ediyor. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı binlerce insan şehit edildi, ediliyor. Evler, okullar, hastaneler bombalanıyor; Gazze halkı abluka altında açlığa mahkum ediliyor. Bombaların, kitle imha silahlarının dehşetinden kurtulabilen insanlar, yetersiz beslenmenin, susuzluğun, salgın hastalıkların pençesinde ölüme mahkum ediliyor. Gazze’de hasta ve yaralıları tedavi edecek hastane neredeyse kalmadı. Geçtiğimiz günlerde İşgalci İsrail ordusu,14 gündür Şifa hastanesi merkezli sürdürdüğü, yüzlerce insanın ölümüne neden olan saldırılardan sonra bölgeden çekildi. Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin çekilmeden önce Şifa Hastanesi’nin tüm binalarını yaktığını ve tamamen hizmet dışı bıraktığını, hastanenin cerrahi binasının katlarını ve odalarını tamamen yıktığını, geri kalanını yaktığını, ana resepsiyon ve acil durum binasını da yakarak içindeki tüm tıbbi malzemeleri imha ettiğini belirtti . Ve Gazze’de bir hastane daha kullanılamaz hale geldi. Dünya tarihinde böyle bir vahşet ya hiç görülmedi yada çok az görüldü.

TARİH BUNLARI UNUTMAYACAK

İşgalci Siyonistler tarafından Şifa Hastanesi, sağlık personeline, silahsız sivillere, hastalara ve içinde ve çevresinde yerinden edilmiş kişilere karşı işlenen iğrenç suç, bu işgalin vahşetinin ve sadizminin bir kanıtı. Bu vahşet; suçları kınamayan, durdurmayan ve faillerini yargılamayan herkesin alnında bir leke olarak kalacaktır. Elbet bugünler de tarih olacak, bugünler de anılacak. Yıllar sonra bugün yaşananlar yorumlandığında gücün, zalimlerin elinde olduğu, adalet ehli insanların zalimlere kıyasla zayıf kaldığı yorumu yapılacak. Bununla birlikte bir yorum daha yapılacak: Gazze örnekliğinde adil ve izzetli olanların zayıf kalmış olmalarına rağmen duruşlarından asla taviz vermedikleri, asla ümitsizliğe kapılmadıkları, hak bildikleri yoldan vazgeçmedikleri söylenecek!

BOYKOT'TAN GERİ DURMAYACAĞIZ

Elbette gün gelecek, Güç el değiştirecek. İşte o zaman, çocuklar öldürülmeyecek, mazlumlar kurtulacak, zalimler hesap verecek. Ve biz bütün vicdan sahiplerine diyoruz ki: Adaletin hakim olacağı zamana hazırlık yapın! Ümitsizliğe kapılmayın. Siz adaleti görmeseniz de çocuklarınız görecek. Çocuklarınızı bu yolda yetiştirin. Zalimin hesap vereceği, Adaletin hâkim olacağı günler; biz evlerimizde, işimizde, sokaklarımızda Kardan aydınlık günlerin arzusu ile gayret gösterip çalıştığımızda gelecek. DUA ile Allah’ın yardımını dileyip, Kapitalist üretim ve tüketim alışkanlıklarına karşı BOYKOT’u gevşetmediğimizde, Direnişi alışkanlık haline getirdiğimizde gelecek.

Kanıksamayacağız, Normalleştirmeyeceğiz

Yollar açılıp İstanbul’dan Konya’dan Diyarbakır’dan Sakarya’dan ameliyat yapmak için Gazze’ye koştuğumuzda, yüreğimizdeki ateşi diri tuttuğumuzda, HER EYLEM YENİDEN DİRİLTİR BENİ dediğimizde, zulme karşı bir binanın tuğlaları gibi, bir vücudun azaları gibi olabildiğimizde zalimin zulmü bitecek, hak yerini bulacak. Elimizle hayır işlediğimizde, gözümüz ve kulaklarımızı haramdan sakındırıp Allah için görüp, işittiğimize, dilimizle hakkı haykırdığımızda, Aklımızı, kalbimizi hak yolunda kullandığımızda, İslam’ın nuru hanelerimizden başlayarak tüm dünyayı aydınlatacak.  Sakarya’nın duyarlı halkı, buradan sizin şahitliğinizde tüm insanlığa çağrımızdır; Bizler Gazze başta olmak üzere hiçbir zulmü, “Kanıksamayacağız!”, “Normalleştirmeyeceğiz!” “Sabırla ve azimle zulme karşı duranlardan olacağız!”

ZULME KARŞI SESİ DUYURMALIYIZ

Bu minvalde tüm hekimlerimizi, sağlık çalışanlarını ve dünyanın vicdan sahibi insanlarını harekete geçmeye, zalimlerin karşısında, mazlumların yanında mücadele etmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına ses olmaya davet ediyoruz! Ramazan bayramının tüm Müslümanların ve insanlığın uyanışına vesile olmasını, bizlere de mazlumlar için mücadele etme bilinci kazandırmasına vesile olmasını diliyoruz. Oruçlarınız kabul, dualarınız makbul, Bayramınız mübarek olsun."

06 Nis 2024 - 13:00 - Gündem

Mahreç  Ramazan Gülçiçek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.