- G:

Gazze'deki zulme Sakarya'dan tepki yağmaya devam ediyor

İsrail'in Gazze'deki saldırılarının 196. gününde her cumartesi olduğu gibi Sakarya'dan Filistin'deki saldırılar için protesto sesleri yükseldi. Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplanan Adapazarı Din Görevlileri Derneği, Filistin halkına yapılan zulmü kınayarak göreve hazırız dedi.

Ramazan  Gülçiçek
Ramazan Gülçiçek Tüm Haberleri
Gazze'deki zulme Sakarya'dan tepki yağmaya devam ediyor
Gazze'deki zulme Sakarya'dan tepki yağmaya devam ediyor
+14
Büyütmek için resme tıklayın

Haber ve Fotoğraflar: Ramazan Gülçiçek

Sakarya'da  İsrail'in  Gazze'ye yaptığı saldırı her Cumartesi olduğu gibi bu günde AKM önünde  Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşturduğu Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları adına Adapazarı Din Görevlileri Derneği tarafından protesto edildi. Basın açıklamasını Adapazarı Din Görevlileri Derneği adına Bedri Başer okudu. Basın açıklamasının ardından  Filistin halkı için toplu dua yapıldı.

Başer, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

196 GÜNDÜR ZULÜM DEVAM EDİYOR

"Değerli Basın Mensupları, Sakarya Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Sakarya’mızın Duyarlı Halkı, Siyonist İsrail’in Gazze Şeridi'ndeki katliamlarına 196 gündür devam ediyor. Gazze Şeridi’ne 7 Ekim'den bu yana 195 günde 3 bin 2 katliam gerçekleştirildi, Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne son 24 saatte düzenlediği 4 saldırıda 42 kişinin hayatını kaybettiği, 63 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Açıklamada, saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 34 bin 12’ye, yaralı sayısının ise 76 bin 833’e yükseldiği kaydedildi.

SOYKIRIM SUÇUNA ORTAK OLMA

Almanya’nın Hamburg kentinde milyonlarca insan Gazze’deki soykırıma varan saldırıları protesto için gösteri düzenledi, Alman Hükümetine çağrıda bulundu, İngiltere’nin başkentinde insanlar kefiyeleri ile Filistin bayrakları ile İngiliz ve Amerikan hükümetini protesto etti, protestocuların sayıları 100 binlerle ifade ediliyor. ABD'nin New York kentinde bulunan Columbia Üniversitesi'nde bir araya gelen göstericiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için oturma eylemi düzenledi, Amerika’da Birçok üniversitede tüm karartma çabalarına rağmen öğrenciler ABD’nin İsrail’e desteğini kınayarak “SOYKIRIM SUCUNA ORTAK OLMA” şeklinde sloganlar atarak halkı uyarmak için gösteriler düzenliyorlar.

MÜSLÜMAN ÜLKELERİ GEREKENİ YAPAMIYOR

Hollanda Hükümeti halkın baskısından dolayı İsrail’e olan askeri malzeme ihracatını durduruyor. Nikaragua Almanya’yı İsrail’e desteğinden dolayı mahkemeye veriyor, Güney Afrika’da, İspanya’da, İrlanda’da, Fransa’nın birçok kentinde ve dünyanın birçok ülkesisin de vicdan sahibi insanlar İsrail soykırımına karşı insani bir duruş göstermekte, hükümetleri yapılan soykırım sucuna karşı uyarmaktalar. Gazze'de yaşanan bu trajedi karşısında sessiz kalmak, insanlık değerlerine sırt çevirmek demektir. Halkı müslüman olan ülkeler maalesef İsrail vahşetine karşı yeterince ses çıkartmamışlar hükümetleri üzerinde yeterince baskı uygulayamamışlardır. Bu durumun sebebi Mısır, Ürdün başta olmak üzere halkına yabancılaşmış yönetim ve iktidarlardır.

İnsanlık adına kabul edilemez

Yine müslüman halkların yeterince kuvvetli ses çıkarmamasının bir sebebi de kişisel sorumluluklarımızın farkında olmamamız, yâda sorumluluklarımızı yöneticilere havale etme kolaycılığına başvurmamızdır. Sorumluluklarımız ötelemek yada başkasına bırakma tercihi bizleri Ahirette sıkıntıya sokacaktır. Rabbimiz Âl-i İmrân Suresi - 142. Ayette “Yoksa Allah içinizden cihat edenleri ortaya çıkarmadan ve sabredenleri belirlemeden cennete gireceğinizi mi sanıyordunuz?” buyurmaktadır. Bizler Gazze'de son aylarda yaşanan vahşi ve vicdanları yaralayan katliamları en güçlü şekilde kınıyoruz. Masum insanların yaşam hakkına yönelik bu saldırılar, insanlık adına kabul edilemez ve utanç vericidir.

İNSAN YAŞAMINA SAYGI DUYULMALI

Bizler, her bir insanın yaşam hakkına, onuruna ve güvenliğine saygı duyulması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, Gazze'deki acımasız saldırıların bir an önce son bulması ve masum insanların güvenliğinin sağlanması için, vicdan sahibi her insanı, her dernek ve camiayı, her topluluğu, her ülkeyi ve uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz. Bizi kötülerin zulmü kadar, iyilerin sessizliği de korkutuyor. Bizleri İsrail gibi örgütlü kötülüğün her türlü vahşeti arsızca işlemesi karşısında iyilerin pasifliği, dağınıklığı ve korkaklığı ürkütüyor.

Kardeşi kardeşe kırdırdılar

Bizlerin inancımızı en az kâfirler kadar ciddiye almak zorundayız. Kâfir ve zalimler İslam âlemini nasıl böleceklerini, zayıflatacaklarını çok iyi analiz etmişler. Allah’ın haram kıldığı ırkçılığı aramıza sokarak kardeşliğimizi bozdular. İdeolojik düşüncelerle İslam adına terör ürettiler, kardeşi kardeşe kırdırdılar. Hizipçilikle Müslümanlar arasında tefrika meydana getirdiler. Modayla kimliğimizi soydular. Bozuk gıdalarla bedenimizi hasta ettiler. Öyle bir hal aldık ki; imanımızla beslenen ruhumuz adeta narkozdan uyuşmuş, hiçbir şeyi hissetmez hale geldi. Bu da bizi zalimin zulmü karşısında sessizliğe boğdu. Bu girdapta boğulmuş Müslümanların haline bakarak zalimler de kendini mazlum olarak göstermeye başladı.

KARDEŞLERİMİZİN SESİ OLACAĞIZ

Siyonist sermaye tarafından beslenen medyanın gerçekleri saptırmasına karşı uyanık olmak her vesile ile birbirimizi uyarmak ve uyandırmak zorundayız. Sakarya’nın duyarlı insanları olarak bizler uyanışımıza vesile olması için bir araya geliyor, zulüm altında inleyen kardeşlerimizin sesi olmaya çalışıyoruz. Gazze'deki kardeşlerimizin yaşadığı acıları paylaşıyor ve onların yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu zor zamanlarda dayanışma ve insani yardımın önemi ifade ediyor. Herkesi gücü nispetinde İyiliği emretmeye, kötülü nehyetmeye yani sözle, sazla, kalemle, gerektiğinde başka imkânlarla cehd etmeye davet ediyoruz.

VERİLECEK HER GÖREVE HAZIRIZ

Bizler, Adapazarı’ndaki Din Görevlileri olarak gerek camilerimizde, gerek sosyal alanlarda dualarımızla her daim Gazze’deki, Doğu Türkistan’daki, dünya üzerinde zulme maruz kalmış bütün kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade ediyor, halkımızın ve devletimizin bizlere yükleyeceği her göreve hazır olduğumuzu siz değerli kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Gazze'de yaşanan insanlık dışı saldırılar sadece bölgedeki barış ve istikrarı tehdit etmekle kalmıyor. Terörist İsrail’in Gazze’deki işlediği cinayetler tüm dünya barışını da tehdit ediyor. Bizler son olarak, tüm Filistin topraklarındaki insanlık dışı işgali durdurmak için, Nehirden Denize tüm Filistin’in özgürlüğü için, bölgemizde kalıcı barış ve istikrarı sağlamak için; insan olduğunu iddia eden herkesi bu acımasızlığa sessiz kalmamaya, acil bir şekilde harekete geçmeye çağırıyoruz.

MEHMET AKİF'İN DİZELERİ

İstiklal şairimiz Mehmet Akif’in dizeleriyle; Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! Adam aldırmada geç git! , diyemem aldırırım. Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım! Duyarlılığına tüm halkımızı davet ediyoruz. Rabbim bizleri yeryüzünde zulüm kalmayıncaya, adalet hâkim oluncaya kadar rabbim bizleri mücadele eden kullarından eylesin. Katılımlarınızdan dolayı her birerlerinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, sizleri Allaha emanet ediyoruz."

20 Nis 2024 - 13:26 - Gündem

Mahreç  Ramazan Gülçiçek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.