- G:

HEKİMLER VE STK'LARDAN GAZZE'YE DESTEK PROTESTOSU

Hekim ve sağlık çalışanları ve Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları AKM önünde her Cumartesi günü toplanarak Gazze halkına yapılan zulüm dolayısıyla tepki göstererek çağrıda bulundu.

Ramazan  Gülçiçek
Ramazan Gülçiçek Tüm Haberleri
HEKİMLER VE STK'LARDAN GAZZE'YE DESTEK PROTESTOSU
HEKİMLER VE STK'LARDAN GAZZE'YE DESTEK PROTESTOSU
+9
Büyütmek için resme tıklayın

Hekimler ve sağlık çalışanlarının İsrail'in Filistin'e yönelik soykırımını lanetlemek ve tepki göstermek amacıyla düzenlenen sessiz yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Tozlu Camii'nden başlayarak Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde son bulan yürüyüşe, Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları ve sağlık çalışanları katıldı.

AKM önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, Gazze halkına yapılan zulme karşı duyulan tepki ve dayanışma vurgulandı. Söz konusu basın açıklamasını, Sakarya Sivil Toplum Kuruluşları ve hekimler adına Stajyer Doktor Abdulkadir Yıldırım gerçekleştirdi. Katılımcılar, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarını kınayarak barış ve adalet çağrısı yaptılar.

MÜSLÜMANLARI DAVET EDİYORUZ

Yürüyüşümüzün 24. Haftasında da Terör devleti olan İsrail’i kınadığımız gibi Baskıcı Çin devletini de kınıyor, zulüm altında inim inim inleyen ve dünya gündeminde hiç yer edinemeyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin de sesi olmak için yürüyoruz. 1949 yılından günümüze kadar 35 milyon Müslüman Doğu Türkistanlının şehit edildiğini buradan bir kez daha gözünü kapatan ve kulağını tıkayan tüm insanlığa haykırıyoruz. Dualarımıza, eylemlerimize ve boykotlarımıza bu hususta da devam ediyoruz, Dünyadaki tüm zalimlere karşı ayrım yapmadan aynı mücadeleyi göstermeye tüm Müslümanları davet ediyoruz.

Diğer yandan;
7 aydır devam eden soykırım ve zulme sabreden onurlu Gazze halkına ve bütün zorluklar içerisinde açlığa, ilaçsızlığa rağmen kendi canı pahasına hastaları için var gücüyle çalışan Gazze’nin şerefli doktorlarına selam olsun.
Türkiye'deki hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sessiz Yürüyüşümüzün 24. haftasında yeniden Gazze’yi hatırlamak ve hatırlatmak için toplandık.
Yaklaşık bir asırdır Filistin'i işgal eden Siyonist rejim, o topraklarda sistematik bir şekilde katliamlar yapmakta, insanları yurtlarından zorla sürgün ederek vatanlarına ve mal varlıklarına el koymaktadır. İşgalci İsrail’in 7 Ekimden itibaren süren saldırıları neticesinde şehit sayısı 35 bin, yaralılar ise 100 bin kişiyi geçmiş durumda. 20 bine yakın çocuk ise yetim kaldı. İsrail’in Gazze’de bulunan hastanelere yönelik saldırıları katliamlara dönüşmüş, ancak söz konusu saldırılar uluslararası alanda henüz bir yaptırıma maruz bırakılmamıştır.

AYAKTA KALAN YALNIZCA 3-4 HASTANE MEVCUT

Saldırılardan önce Gazze'de yaklaşık 35 hastane bulunmakta iken bugünlerde ayakta kalan ve hala çalışmaya devam eden yalnızca 3-4 hastane mevcut. Bunların da sadece 2'sinde aktif olarak ameliyat yapılabiliyor. Hastanelerin bazıları bombalanarak tahrip edilmiş, bazılarının içindeki cihaz ve malzemeler parçalanarak kullanılamaz hale getirilmiş durumda. Büyük bir fedakarlıkla 7 aydır maaş almadan mesleklerinde çalışmaya devam eden hekim ve sağlık çalışanlarının şehit edilmesi, tutuklanması ve göçe zorlanması nedeniyle meslektaşlarımız sağlık hizmeti veremez hale gelmiştir.
Gazze'nin kuzeyindeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi ve Gazze’nin güneyindeki en büyük hastane olan El-Nasır hastanesi de bombalandı ve hizmet dışı kaldı.
Ülkemiz tarafından 2011-2017 yılları arasında Gazze Şeridi'nde inşa edilen Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinin İşgalci İsrail'in 7 Ekim saldırıları sonrasında askeri amaçlarla kullanıldığı öğrenilmiş oldu.
Ayrıca son günlerde Nasır ve Şifa Hastaneleri’ndeki yıkım ve bölgede bulunan toplu mezarlar ve işkence edilerek şehit edilen insanların cesetleri İşgalci İsraillin vahşetini gözler önüne serdi.
Gazze halkı abluka altında açlığa mahkum ediliyor. Bombaların, kitle imha silahlarının dehşetinden kurtulabilen insanlar, yetersiz beslenmenin, susuzluğun, salgın hastalıkların pençesinde ölüme mahkum ediliyor. Çok sayıda artan menenjit ve hepatit C vakası, var olan durumu daha da zorlaştırıyor.
Gazze'deki durum kelimenin tam anlamıyla bir soykırım. İsrail, Gazze'nin tamamını bir toplama kampına çevirmiş durumda ve hiçbir hukuk ve ahlak kuralı tanımadan, hiçbir insani değerle açıklanmayacak şekilde adeta bir soykırım yapıyor. İnsanların gidebilecekleri hiçbir yer yok ve en son sığındıkları hastaneler dahi bombalanıyor.

KÖR TAKLİTİ YAPANLARLA HESAPLAŞACAĞIZ

Gittikçe zalimliği ve zulmü artan İşgalci İsrail'e diyoruz ki zalimin sonu yaklaştıkça zulmü artar ve daha da azgınlaşır, senin de sonun yaklaştı, geçmişteki tüm zalimler gibi senin de tarihin kara sayfalarında adın geçecek ve lanetle anılacaksın, bugün senin zulmüne susanlar, senin yanında olup yardımcın olanlar da ilerde utancından kaçacak delik arayacak ve yargılanmaktan kurtulamayacaklar. 2 milyon mazlumun göğü inleten çığlıklarına sessiz kalan sağırlarla hesaplaşacağız.
Çocuk ve kadınlar öldürülünce susan dilsizlerle hesaplaşacağız.. 35 bin kişininin katledilmesini görmeyen,kör taklidi yapanlarla hesaplaşacağız.. Öyle bir hesap ki bugün silahlarıyla güçlü gözükenler o gün zalimlerin yaşayacağı korkunç akıbeti yaşamaktan kurtulamayacak. Elbet bugünler de tarih olacak, bugünler de gelecekte anılacak. Bugünlere dönüp baktığında elinden geleni yapanların gönlü ferah olacak. Diğerlerinin ise ömrü vicdan hapishanelerinde geçecek.
Biz Gazze’yi unutmadığımız, unutturmadığımızda, imkan olursa; gemilerle kardeşlerimizin yardımına koştuğumuzda,
İmkan ve şartlar müsait olmadığında;

EYLEM ile yüreğimizdeki ateşi diri tuttuğumuzda,  zulmedenlerin hangi akıbete uğrayacaklarını haykırdığımızda, DUA ile Allah'tan yardım, sabır ve metanet dilediğimizde,
BOYKOT ‘u gevşetmediğimizde, alışkanlık haline getirdiğimizde sevinenler mazlumlar olacak. Bebeklerin çığlıklarının dünya devletleri tarafından duyulmadığı, 7-8 yaşlarında çocukların yetim kaldığı, annelerin bebeklerine süt bulamadığı, yardım gönüllüleri, sağlık çalışanlarının ve hastanelerin birincil hedef olduğu GAZZE;

KAZANDI, KAZANIYOR, KAZANACAK…
Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz! Biz vicdanımızla, şuurumuzla, duamızla, eylemimizle Gazze'deki kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. "Kanıksamayacağız!"   "Normalleştirmeyeceğiz!"  
"Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!"

Ali imran suresi 139. Ayette Allah şöyle buyuruyor; “Gevşemeyin, Hüzünlenmeyin,

27 Nis 2024 - 15:00 - Gündem

Mahreç  Ramazan Gülçiçek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.